Nagy Elek, a BKIK elnöke levélben kérte Parragh László MKIK-elnököt, járjon el az MKIK alapszabályának megfelelően és hívja össze az MKIK elnökségét, hogy határozatot hozzanak a kata szabályozásának ügyében - írja a BKIK közleményében.
Az országos kamara alapszabálya ugyanis előírja, hogy "Elnökségi állásfoglalás szükséges, ha a kamara a gazdaság egészét, vagy a vállalkozók széles körét érintő jelentős ügyben alakít ki véleményt". Parragh László ezzel szemben nem kérte az elnökség állásfoglalását, sem a tavasszal egyszemélyben tett, Lex Parragh néven is ismertté vált javaslata benyújtásakor, sem most, a BKIK és most már más területi kamarák kérésére sem. Ezzel pedig megsértette az alapszabályt, ami által súlyosan csorbítja a kamarai rendszer hitelességét - hívja fel a figyelmet a budapesti kamara.
A BKIK ugyanakkor - az MKIK elnökségi döntésének hiányában is - ismét javasolja a kata-szabályok újragondolását és több más vállalkozói érdekképviselet támogatásával arra kéri a törvényalkotót, hogy fontolja meg a BKIK 7+1 pontos javaslatát, amelyik mind a vállalkozók, mind a kormány igényeit kielégíthetik - közölte a BKIK.
Az elfogadott törvénymódosítás szerint 2021. január elsejétől a katás vállalkozónak (egy adóalanytól és egy adóéven belül) a 3 millió forint felett kapott bevétele után egy plusz 40 százalékos adót kell fizetni, amely, ha a megbízója belföldi adóalany, akkor az adó megfizetése a megbízót terheli.
A BKIK 7+1 pontos javaslatához számos vállalkozói érdekképviselet csatlakozott, többek között
- az MGYOSZ (Magyar Gyáriparosk Szövetsége),
- az OKISZ (Magyar Iparszövetség),
- az Adótanácsadók Egyesülete,
- a MOKLASZ (Magyar Okleveles Adószakértők Egyesülete),
- a VIMOSZ (Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége),
- az MSZÉSZ (Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége),
- a Magyar Idegenvezetők Egyesülete,
- a MARESZ (Magyarországi Rendezvényszervezők és -Szolgáltatók Szövetsége),
- a MABEUSZ (Magyar Beutaztatók Szövetsége),
- a Magyar Színházi Társaság.