Az MKB Bank, a Magyar Villamos Művek (MVM) és más közműcégek államosításáról is beszélt Seszták Miklós. A kkv-k például jól járhatnak az MKB megvételével, az MVM-et pedig azért államosíthatják, hogy ne kelljen minden projekthez közbeszerzést kiírni - árulta el a nemzeti fejlesztési miniszter a Gazdasági Rádiónak adott interjúban.

A kérdésre, hogy mikor várható az uniós pályázatok kiírása, Seszták elmondta, hogy szeptember végére, október elejére tudják ezeket kiírni. Szerinte ez már nem rajtuk múlik, a minisztérium megtette a szükséges lépéseket, már az EU jóváhagyására várnak.

Ez azért is fontos, mert ezzel szemben Rákossy Balázs, az NGM uniós források felhasználásáért felelős államtitkára július végén arról beszélt, hogy a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében az első pályázatok már nyár végén, ősz elején megjelenhetnek.

A direkt brüsszeli források kezeléséért is a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) felel majd: "összefogjuk ezeknek a forrásoknak a jó helyre kerülését, és mi fogjuk ezt majd úgymond promótálni egy miniszteri biztos kinevezésével, hogy minél többen tudjanak erről, és minél többen pályázzanak direktbe Brüsszelbe" - mondta Seszták. Ez a gyakorlatban azt jelenti, ők koordinálják az uniós pályázatok megpályázhatóságát is.

Ne kelljen közbeszerzést kiírni

A fejlesztési minisztert az állami tulajdonszerzésekről is faggatták, Seszták ennek kapcsán úgy fogalmazott, hogy a vásárlások következő célpontjai a közműcégek lehetnek, ezeket figyelik. A Bombardier-MÁV Kft.-vel folyamatosan tárgyalnak, a kormányülésen hamarosan döntés fog születni a kérdésben, nincs már messze a megállapodás.

Az MVM teljes körű állami tulajdonba vétele stratégiailag fontos, hogy így "bizonyos akvizícióknál, bizonyos fejlesztéseknél, munkáknál ne kelljen közbeszerzést kiírni, hiszen állami cégeknél erre van lehetőség".

Erre kellett az MKB:

  • bár az előkészítésben nem, a lebonyolítás befejezésében már szerepet játszott az NFM.
  • kérdés volt, hogy melyik bankot vegyék meg (a bankrendszer 50 százalékos magyar kézbe vétele érdekében - a szerk.): azt kell megvenni, amelyik eladó,
  • "a bank megszerzése a magyar gazdaság függetlenné válásának oszlopos lépése volt, hiszen így 50 százalék fölé nőtt a bankrendszerben a magyar tulajdoni arány. Azokat a célokat, amelyeket esetleg a pénzügyi szektor vonatkozásában kellene a kormánynak végrehajtania, akkor sokkal egyszerűbb megtenni, ha van egy ilyen tulajdoni arány " - tette hozzá.
  • az MKB bevonásával a kkv-k finanszírozását is jobban támogathatják. Nem csak a Növekedési Hitelprogrammal, hanem egy újabb szegmenssel is beléphetnek a piacra.