Nemhogy készpénz, már pénztárgép sincs abban a speciális bolttípusban, amelyből a maga nemében egyetlen nyílt meg szerdán hivatalosan is a panelok tövében az egyik forgalmas, mégis családias budapesti lakótelepen. Sokféleképpen lehet nevezni és körülírni azt a „kísérleti üzletet”, amely az egyik, hazánkban főként hiper- és szupermarketeket üzemeltető nagy élelmiszerlánc új kezdeményezése, és helyben, személyzet nélkül, a nap 24 órájában szolgálja ki a vevőket.
Nézzük is ezeket:
Kapcsolódó
- mobil okosüzlet;
- okos értékesítési pont;
- cashless store;
- modern éjjelnappali;
- bolttá bővített élelmiszer-és italautomata;
- AI-üzlet;
- automata/önműködő bolt;
- kísérleti ABC.
Maguk a fejlesztő-ötletgazdák Auchan GO-nak hívják saját kísérletüket, és vállaltan akként is tekintenek rá. Minden esetre az átadó sajtótájékoztatón a vállalat vezetői elmondták, hogy évekig dolgoztak azon, hogy a minden ízében önműködő üzlet mögött álló koncepciót és magát technológiát, és magát a boltot megalkossák. Az így megszületett új üzletformátum egy mindössze 18 négyzetméteres, könnyűszerkezetes mobilszerű kivitel, amely a mesterséges intelligencia segítségével (MI) üzemel.

És itt jön az igazi innováció, amely először jelenik meg a magyar kereskedelemben nagy, nemzetközi élelmiszerlánc márka magyarországi kötelékében. Az okos értékesítési pontban összesen húsz kamera figyeli, hogy mi történik, és a belőlük összeálló, mesterséges intelligencia vezérelte rendszer vásárlóként pedig egy virtuális kosárként értelmez bennünket. Az MI innentől kezdve azt is azonosítja, hogy mi került a kosárba, ezért sincs szükség kasszára.
Az innovatív boltban a következőképpen fest a vásárlás folyamata:
- Letöltjük az okostelefonunkra az üzlet használatához szükséges applikációt.
- Regisztrálunk, majd bejelentkezünk, elvégezte a biztonság érdekében a kétfaktoros azonosítási folyamatot: a regisztráció egyúttal azt is jelenti, hogy megadjuk a bankkártyánk adatait.
- A bolt bejárata előtt beszkenneljük a QR-kódot.
- Bevásárolunk.
A fizetés klasszikus folyamata itt tehát elmarad: a polcról elég leemelni a termékeket, ahogy azokat a kijárat előtt, és másutt sem kell leolvasni. A boltból kilépve az okosüzlet automatikusan levonja a megadott bankszámláról a vásárlás összegét, majd a távozástól számított körülbelül egy órán belül megérkezik a részletes számla e-mailben. E mellett a polcok szintén „okosak”, egytől-egyig ellátva érzékeny súlymérleggel, illetve szintén a mesterséges intelligenciával vannak összekötve.
Így a kísérleti üzlet belső vezérlése által azt is pontosan tudja, ha egy terméket végül visszatettünk a polcra, valamint a lopás lehetőségét is automatikusan kizárja.
A készpénzmentes, önkiszolgáló üzlet távolról sem egy hipermarket: most körülbelül 420 termékkel dolgozik, és egyelőre jellemzően a környékbeliek igényeit igyekszik kiszolgálni. A közeli parkokat és játszótereket kihasználó kisgyerekes családokat, a helyben szabadtéren sportolókat, illetve kínál az ott lakóknak alapvető élelmiszereket. Míg a szabály az 18 innovációs négyzetméteren is szabály: a sajátmárkás termékek arányának itt az árrésstopos áraknak itt is maradéktalanul stimmelnie kell.

Mint a sajtótájékoztatón elhangzott, Vincze Gézától, az Auchan Magyarország vezérigazgatójától: nem ettől a 0-24 órás okos kisbevásárlási megoldástól várják a megváltást. Ők maguk is izgalmas kísérletként tekintenek a saját kezdeményezésükre, amelynek sorsát alapvetően a közeljövőben megérkező vásárlói visszajelzésekre bízzák. Az önműködő bolt kapcsán egyelőre nagyrészt pozitív, amivel találkoztak:
- eleve szükség volt a kerület vezetésének nyitottságára, hogy megnyithassanak;
- például bukkant már föl olyan helyi ingatlanhirdetés, amely a 0-24 órában nyitva tartó boltot is a környék előnyei közé sorolta;
- ahogy kaptak már javaslatokat arra, hogy a főváros mely pontjain látnának hiánypótló jelleggel a vásárlók szívesen hasonló önkiszolgáló boltokat.
Nem ez az első önkiszolgáló bolt az országban
Az Economxon jó ideje foglalkozunk azzal, milyen lesz a mesterséges intelligencia és a robotika forradalmával a vásárlás jövője. Így korábbi cikkeinkben többek között végigkövettük a folyamatot, ahogy megjelentek az önkiszolgáló kasszák a hazai kiskereskedelmi üzletekben, a vásárlók pedig mára megtanulták kezelni ezeket, a kezdeti gyermekbetegségek és idegenkedés ellenére. Azt szintén körüljártuk: igaz-e, hogy az önkiszolgáló kasszák és a boltok automatizációja szaporítja a bolti lopások számát vagy mindez puszta hiedelem. Az önkiszolgáló kasszatechnológiában élen járó hazai vállalat, a Laurel Kft. is többször is nyilatkozott nekünk korábban, akikhez az első magyar, teljes mértékben távfelügyelt, önkiszolgáló üzlet kötődik. Az Auchannal egyébként nem ők működtek közre mint technológiai partner, hanem Kende Retail innovatív tech startup.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Zárt ajtók mögött helyezték végső nyugalomra Ferenc pápát

Óriási robbanás volt egy iráni kikötőben

Rekord mennyiségű készpénzt tart a világ legrutinosabb befektetője

Négy-öt millió magyar ember életét változtatná meg a kormány, konzultáció is lesz róla
Ikonikus fotók készültek Zelenszkij és Trump találkozójáról Ferenc pápa temetésén

Forradalom a közétkeztetésben – petíciót indítottak a bioélelmiszerekért

Hatalmas nyerőben a hazai befektetők – tényleg minden az OTP-ről szólt

Az első csak 120-szal jött, a második már 169-cel

Sokan elhagyják ezért az országot – népszerűek a minivárosok
