A Napi Gazdaság pénteki számának cikke
Három jelentkező − a KÉSZ Zrt., a Magyar Építő Zrt.-Reneszánsz Zrt., illetve a Penta Kft. - Swietelksy Kft. konzorciuma - közül választják ki a napokban a Nemzet Főtere, azaz a budapesti Kossuth tér átépítéséért felelős vállalkozást. A parlamenti látogatóközpont, az Országház előtti tér, a mélygarázs és a Duna-parti sétány megvalósítására kiírt pályázat tavaly decemberben sikertelenül záródott, de most úgy tűnik, eredményes lesz a licit. A jelentkezőknek február 12-éig kellett beadni az első ajánlatot, ezt követően tehették fel kérdéseiket − körülbelül ezer érkezett be a Steindl Imre Program (SIP) irodájához −, a végső szakaszban pedig elektronikus árlejtéssel választják ki a legkedvezőbb ajánlatot.
A tét nem kicsi, hiszen a teret jövő márciusban át kell adni. A finoman szólva is feszes határidő például azt jelenti, hogy a Kossuth tér negyvenezer négyzetméteres új kőburkolatát idén novemberig le kell rakni, hiszen a téli időjárás erre alkalmatlan. Könnyebbséget jelent viszont, hogy a mélygarázs alapozása már folyik − ezt a Bohn Kft. végzi −, így van esély ennek befejezésére. A nemzetbiztonsági átvilágításon átesett cégek számára külön hendikep, hogy nagyon szigorú pénzügyi feltételeknek kell megfelelniük: nem elég az ilyenkor szokásos bankgarancia, de a finanszírozás is "farnehéz". Ezt azt jelenti, hogy a megbízó SIP csak a befejezést követően fizeti ki a teljes összeget, az aktuális munkálatok költségeinek egy részét a kivitelezőnek kell megelőlegeznie.
El akartuk kerülni az építőipari beruházások két jellemző hibáját. A cégek egy része ugyanis nem fizeti ki az alvállalkozókat és különféle pótmunkákkal növeli a vállalási árat − mondta el lapunknak Wachsler Tamás, a programiroda vezetője. Ezért a fővállalkozó cég csak akkor jut az általa elvégzett munka után járó pénzhez, ha bizonyítja, hogy alvállalkozóit rendben kifizette. Az előre nem látható pótmunkák külön költségeit pedig nem számíthatják fel, mert a szerződésben szerepel az, hogy minden kockázatot vállalnak, utólagos plusz számlák nélkül.
Ez utóbbit segíti, hogy a verseny nyertese egyértelmű műszaki tartalommal ellátott komplett kivitelezési tervet kap, illetve az is, hogy a régészeti feltárást már elvégezték. A szoros határidők leginkább a térre tervezett szobrok megvalósítását hátráltathatják. A két és félszeres életnagyságban készülő Andrássy-lovasszobor megformálására bonyolult pályázati folyamat lezárását követően nyílik csak lehetőség, s ugyanilyen összetettnek ígérkezik a sok vitát és ellenérzést kiváltó Tisza István-szobor ügye is. A programiroda vezetője szerint ezért elképzelhető, hogy a tér jövő márciusi átadására ezek nem készülnek el.