Úgy vélte, a lakossági befektetőknek a mostani alacsony kamatkörnyezetben nagyon vonzó a 2,5-4 százalékos kamat, ami a különböző lakossági termékekkel elérhető, és fontos számukra az a biztonság is, amit az állam szavatol.
Elmondta, hogy 2015 első félévében az ÁKK időarányosan túlteljesített, kötvényekből és lakossági állampapírokból is a tervezettnél többet bocsátott ki, emiatt meg kellett emelni az éves célokat. Egyedül az éven túli diszkontkincstárjegyeknél volt elmaradás, itt viszont szándékosan visszafogták a kibocsátást a más területeken jelentkező többletkibocsátások miatt - tette hozzá.
A nemzetközi befektetői környezetről szólva kifejtette, hogy a piacon egészséges a kereslet a magyar papírok iránt, amelyek hozamai egy szinten vannak a térség magasabb hitelminősítői besorolásban lévő országaival. Példaként említette, hogy Románia belföldi állampapírjainak hozamai minden futamidőt tekintve magasabbak, mint a forinté, vagyis a piac a magyar belföldi adósságot biztonságosabbnak tartja, mint a románt. A lengyeleknél is alacsonyabbak a 3 éves futamidőig a magyar kamatok, és az ennél hosszabb állampapíroknál magasabb a forintkamat - mondta az ÁKK vezérigazgatója a Napi Gazdaságnak.
Júniusban újabb rekord a lakossági értékesítésben
A júniusi 161 milliárd forintos nettó értékesítéssel együtt 516 milliárd forinttal növekedett 2015 első félévében a lakossági állampapírok állománya. A kedvező eredmények hatására az eredetileg tervezett 302 milliárd forintos éves értékesítési tervét előbb 600, majd 700 milliárd forintra emelte az adósságkezelő. A lakosság élénk állampapír vásárlási kedve eredményeként várhatóan 2015-ben is megvalósul az a kiemelt a stratégiai cél, amely szerint a lakosság állampapír vásárlásai finanszírozzák döntően a költségvetés hiányát - közölte az ÁKK.Júniusban 160,9 milliárd forinttal növekedett az elsősorban a lakosság számára értékesített állampapírok állománya. A Kamatozó Kincstárjegyek (KKJ) összes mennyisége 124,3 milliárd forinttal növekedett, köszönhetően az öt értékesítési és a négy lejárati napnak. A Féléves Kincstárjegyek (FKJ) állománya 1,2 milliárd forinttal, az egy és kétéves Kincstári Takarékjegyek és a Kincstári Takarékjegy (KTJ) Plusz együttes mennyisége közel 4,2 milliárd forinttal nőtt. A kötvények esetében kisbefektetők körében ebben a hónapban is a Prémium Magyar Államkötvény (PMÁK) volt legkedveltebb, amelyből 21,4 milliárd forint összértékben vásároltak döntően az ötéves futamidejű, 3,5% kamatprémiumot garantáló sorozatból. A futamidőtől függően jelenleg 1,2%-2,5% kamatprémiumot tartalmazó, 3,5%-4-5% induló kamatot biztosító Bónusz Magyar Államkötvények (BMÁK) állománya 9,2 milliárd forinttal növekedett. A Babakötvények állománya 570 millió forinttal emelkedett az év hatodik hónapjában.
Az idei évben a félév végére 515,7 milliárd forinttal emelkedett a teljes lakossági állampapír-állomány. A növekményből a KKJ-re 281,6 milliárd, a Féléves Kincstárjegyekre 6,7 milliárd, a KTJ és a KTJ Pluszra együttesen 20,8 milliárd forint jut. A PMÁK állomány ez évi növekedése 130,6 milliárd, a BMÁK esetén 72 milliárd, a Babakötvénynél 4 milliárd forintot ért el a vizsgált időszakban. Az idén bekövetkezett állománygyarapodás 40%-át a 3-6 éves futamidejű államkötvények adják, amely megegyezik a kötvények teljes lakossági állampapír állományban betöltött súlyával
2015. hatodik hónapjának végére a kifejezetten lakosság számára értékesített forint állampapírok állománya 2926,7 milliárd forintra növekedett. A teljes mennyiségből a Kamatozó Kincstárjegyek 1370,6 milliárd, a Féléves Kincstárjegyek 35,1 milliárd, a Kincstári Takarékjegyek és a Kincstári Takarékjegy Plusz együttes mennyisége 376 milliárd, a Prémium Magyar Államkötvények 686,5 milliárd, a Bónusz Magyar Államkötvények 444 milliárd, valamint a Babakötvény teljes állománya 14,4 milliárd forintot tett ki.
A Prémium Euró Magyar Államkötvény állománya 2,74 milliárd euró volt az első félév végén.