Az Európai Uniótól érkezett tőkeátutatlások a tőkemérlegben az előző hónaphoz képest májusban 35 millió euróval kisebb összeget, 188 millió eurót tettek ki.
Ezzel az ország pénzügyi pozíciójának átfogó jellemzésére a folyó mérleg és a tőkemérleg együttes egyenlegéből számított külföldi finanszírozási igény a folyó fizetési mérleg javulásához hasonló összeggel 655 millió euróval javult és az áprilisi 892 millió euróról 237 millió euróra csökkent - idézi az MNB legfrissebb - előzetes - adatait.
Májusban az exportbevételek közel 1,1 milliárd euróval haladták meg az előző havit, míg az import kifizetések 310 millió euróval emelkedtek, így a deficit 756 millió euróval 181 millió euróra csökkent. A szolgáltatások külkereskedelméből az áprilisi 160 millió euróhoz hasonló 167 millió euró többlet származott, így a reálgazdasági tételek mindössze 14 millió euró hiányt mutattak az áprilisi 777 millió euróval szemben.
Az előző havival ellentétben, amikor a folyó fizetési mérleg hiányának csaknem háromnegyedét az áruk és szolgáltatások pénzforgalmi hiánya okozta, májusban csaknem a teljes deficit a jövedelmek áramlásának következménye volt, amely 398 millió euróval rontotta a havi egyenleget. Az elsődleges jövedelmek nettó kivonása 287 millió euróra nőtt. A befektetések jövedelmeiből külföldre utalt 513 millió euró volt, amiből a közvetlen működőtőke beruházások profitja 462 millió euróval, a portfolió befektetések 53 millió euróval részesedtek. A hazautalt munkavállalói jövedelmek nettó 137 millió euró összegével szemben a másodlagos jövedelmek 111 millió eurónyi kiáramlása növelte a hiányt.