Számottevő növekedésnek indult 2010 vége - 2011 eleje óta a külföldi munkavállalás iránti érdeklődés a magyar lakosság körében. A statisztikai adatok alapján 2011 januárjában trendforduló figyelhető meg, ezt követően megnőtt a fontosabb célországokban, Németországban, Ausztriában és Angliában munkát keresők száma - állapította meg elemzésében az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Nonprofit Kft. A kutatóintézet a külföldi munkavállalással kapcsolatos, internetes keresési kifejezések lekérdezésének gyakorisága alapján készítette elemzését. Feltételezésük szerint ugyanis a migrációt megelőző tájékozódás jelentős része az internet, illetve a Google keresőmotorja segítségével történik, így a keresési forgalmak releváns információt hordoznak a migrációval kapcsolatos tendenciák számítását illetően.

Az általános, tehát célországokhoz nem köthető külföldi munkavállalással kapcsolatos keresési kifejezések gyakorisága a vizsgált időszakban, 2007 januárja és 2012 szeptembere között 2012 januárjában csúcsosodott ki, míg 2010 októberében érte el a minimumát. 2010 decemberében trendfordulás történt: a vizsgált időszak eleje óta csökkenő tendencia ekkor növekedésnek indult. Nógrád megyéből indult a legtöbb releváns keresés, valamint Tolna és Komárom-Esztergom megyék internet-felhasználói is kiemelkedő általános érdeklődést mutattak a külföldi munkavállalás iránt.

Megemelkedett a keresési forgalom még Franciaország, Olaszország, Svájc, Svédország és az Egyesült Államok munkakínálatát illetően is 2011-2012-re. A környező országokba - Szlovákia, Ukrajna, Románia, Szerbia, Horvátország, Szlovénia - ugyanakkor (Ausztrián kívül) nem volt az elemzés szempontjából kimutatható érdeklődés. A magyar internetezők inkább a nyugat-európai országok munkaerő-piacai felé fordulnak, még ha esetleg azok távolabb is esnek otthonuktól - állapították meg az elemzők.