Két év múlva földgáz helyett faapríték alapú biomasszával állítják elő a hőenergiát a tatabányai fűtőerőműben − az önkormányzat és az erőmű vezetői ezt azzal a szándékkal tervezik, hogy függetlenítsék a város távfűtését a földgáztól. A technikai feltételek megteremtése, illetve az erőmű átalakítása mintegy ötmilliárd forintba kerül. A beruházáshoz uniós támogatásra is számít a város, a tervezési munkálatok pedig már megkezdődtek.

Schmidt Csaba polgármester szerint számolni kell azzal, hogy a földgáz piaci ára a következő években növekedni fog. Mivel a több mint 20 ezer lakást és számos intézményt ellátó tatabányai fűtőerőmű elsődleges energiahordozója a földgáz, célszerű ezt olyan alapanyaggal (primer energiaforrással) kiváltani, amely a térségből megfizethető áron beszerezhető, biztonságos és tartósan rendelkezésre áll. A tervezők választása a faapríték alapú biomasszára esett, a számítások szerint biomasszával a földgázhoz képest jelentősen olcsóbban tudják majd a hőenergiát előállítani. A cél a kiszámítható, stabil távhőárak elérése − hangsúlyozta a polgármester. Az önkormányzat nemrégiben szerzett 51 százalékos tulajdonrészt a Tatabányai Erőmű Kft.-ben.

 

Kilenctized részben faapríték adja majd a távhőt

A meglévő négy gőzkazán közül kettőt átalakítanak a biomassza tüzelésére és egy forró vizet előállító kisebb kazánt is építenek, ugyancsak a biomasszára alapozva − mondta Kamarás Zoltán, az erőmű igazgatója. Kialakítanak egy faapríték-fogadó és -tároló rendszert, illetve meg kell oldani a visszamaradó anyagok − például a fahamu − kezelését is. A projekt befejezése után 90 százalékban faaprítékot használnak fel tüzelőanyagként, és alig 10 százalékos lesz a földgázfelhasználás.