Frissítés: péntek délután megjelent a rendelet a Magyar Közlönyben, amely a kiszivárgott dokumentummal azonos tartalmú. A részletes szabályozást ebben a cikkben dolgoztuk fel.
A kormány csütörtökön jelentette be, hogy március 8-tól számos szigorítást vezet be a járványügyi védekezés részeként: Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter ezek közül pontosan megnevezte a kötelező maszkviselést, az általános iskolák és óvodák bezárását, valamint azt, hogy az élelmiszerboltokon, patikákon és drogériákon kívül minden üzletet be kell zárni két hétre. Viszont számos kérdés tisztázatlan volt, amelyre a pénteken megjelenő rendeletben ígért válaszokat a kormány.
Pénteken kora délután Orbán Viktor miniszterelnök már a Facebook-oldalán bejelentette, hogy aláírta a szabályozást, azonban az fél 4-kor még mindig nem volt publikus. Közben állítólag kiszivárgott a rendelet szövege - szerkesztőségünk is megkapta, valamint az interneten is terjed egy változat. Több forrást megkeresve jelezték, hogy a végleges változatéval gyakorlatilag mindenben megegyezik ennek a tartalma.
Azonban fontos jelezni, hogy a végleges változat lesz a mindennapi élet szempontjából irányadó, ennek kihirdetésével él majd az üzletek, szolgáltatások működését meghatározó szabályozás! Elképzelhetők az alább közölttől eltérő részletszabályok.
A dokumentum alapján a maszkviselés az ország összes közterületén kötelező lesz, ahogy az is, hogy másfél méteres védőtávolságot kell tartani mindenkitől. Viszont szabadidős sporttevékenység során nem kell a szájat és az orrot eltakaró védőeszközt viselni, de csak egyénileg lehet sportolni.
Az üzletek közül többnek nem kell bezárnia. Nyitva maradhat:
- az állateledelt, takarmányt forgalmazó üzlet
- a mezőgazdasági üzlet, ideértve a műtrágyát értékesítő üzletet és a vágóhidat,
- a kertészeti szaküzlet,
- a piac,
- a benzinkút,
- a nemzeti dohánybolt,
- és az újságos.
Valamint a szolgáltatók közül tovább üzemelhet a:
- a közlekedési és a szállítási szolgáltatást,
- a magán egészségügyi rendelő,
- a postai, a csomagküldő és a házhozszállítási szolgáltatás,
- a totózó és lottózó szolgáltatást,
- a jármű- és egyéb szervizek,
- a temetkezési vállalkozó,
- az állatorvos,
- a közétkeztetési szolgáltatás (értsd: menza),
- az ügyvédi irodák, a végrehajtók és a közjegyzők,
- valamint a ruhatisztítók.
A virágüzletekre viszont lakat kerül, kivételt csak annyit kapnak, hogy március 8-án nőnapon még árusíthatnak.
A rendelet azt is részletezi, hogy a szabályozás ellen vétő kiskereskedőkre 100 000 forinttól 1 000 000 forintig terjedő bírságot szabhat ki a hatóság.
Azt is jelzik, hogy a munkáltatóknak - ez a közigazgatási foglalkoztatókra is vonatkozik - biztosítaniuk kell a dolgozók otthoni munkavégzésének lehetőségét.