Zacher szerint továbbra is igaz, hogy az oltott betegek nincsenek olyan rossz állapotban, mint az oltatlanok, mindazonáltal két, tavaly májusi oltás gyakorlatilag már semmit sem ér: az oltás utáni negyedik hónappal rohamosan csökken az ellenanyag-szint, hat hónap után pedig már csak minimális védettséget ad a vakcina.
A jelenlegi előírások szerint a betegség lezajlása után már két héttel be lehet adatni az oltást, a negyedik adag felvétele jelenleg az egészségügyi dolgozóknak, a 60 év felettieknek, illetve olyan krónikus betegeknek, akik valamilyen immunrendszert gyengítő terápiában részesülnek, például daganatos betegeknek javasolt - hangsúlyozta Zacher Gábor, aki szerint
pár hónap múlva a negyedik adaggal valószínűleg ugyanaz lesz, mint a harmadik oltással volt: mindenkinek ajánlani fogják.
A toxikológus úgy vélte, hogy noha a kórházba kerültek és a lélegeztetőgépen lévők száma viszonylag alacsony, azonban ha az ellátottak helyett az ellátók, orvosok, szakdolgozók betegednek le, ez létszámhiányt okozhat az egészségügyben, amely egyelőre jól bírja az újabb járványhullámot.
A szakember számít rá, hogy az omikronon át fog esni a lakosság jelentős része. Új, veszélyesebb vírusvariánsok megjelenésére nagy esélyt lát addig, amíg ilyen nagy az oltottsági aránytalanság a világban, például Európa és Afrika viszonylatában. Szerinte fel kell készülnünk újabb világjárványokra is, de az egészségügyi ellátás jelenlegi fejlettsége mellett egy spanyol-nátha nagyságrendű, 40-50 millió halottal járó pusztítás már nem valószínű.
Rusvai Miklós virológus az ATV Híradójának arról beszélt, hogy az omikronnal a koronavírus olyan szelídülésnek indult, hogy ősszel már nem kell komolyabb megbetegedésre számítani, s az influenzához hasonló lehet majd az egészségkárosító hatása.
A szakember szerint a nyájimmunitás elérése lehet az egyetlen eszköze annak, hogy eltűnjön a vírus, amit oltásokkal és természetes fertőzéssel lehetne elérni.