Mint ismert, az egyre intenzívebben terjedő járvány, valamint a lesújtóan rossz magyarországi fertőzöttségi mutatók miatt a kormány csak kevés intézkedést vezetett be - kötelező a maszk viselése a belterekben -, valamint az átoltottságon próbálnak javítani. Ennek érdekében november 22-28. között oltási akcióhetet indított a kormány. A kórházak országszerte - Budapesten kiemelten - megemelt oltási kapacitással és időpontfoglalás nélkül, reggel 7-től este 7-ig várják az érkezőket akár az első, az elmaradt második, vagy a harmadik oltásra.
Az oltatlanok előzetes regisztráció nélkül is érkezhetnek az oltópontra, ez esetben regisztrációjukat a helyszínen végzik el. Akik időpontfoglalás nélkül érkeznek, azokat érkezési sorrendben fogják beoltani.
Müller Cecília tisztifőorvos a Kossuth Rádiónak adott interjújában az oltási héttel kapcsolatos várakozásairól úgy fogalmazott: "nagyon bizakodó vagyok és az is szeretnék maradni". Hiszen "az emberek már a saját szemükkel és tapasztalataikkal is láthatják", hogy a védőoltás a legalapvetőbb védelmi eszköz a koronavírus-járvány leküzdésében.
"Bizakodó vagyok, hogy a józan ész felülkerekedik az aggodalmak, a tévhitek és a dezinformációk fölött" - mondta a járványügyi vezető az MTI szerint.
Azt, hogy az oltások biztosította védettség a korábbi egy évre becsülttel szemben 4-6 hónapig tart, Müller Cecília azzal magyarázta, hogy az eredeti vuhani törzshöz képest már rengeteget változott a vírus genetikai állománya, abban nagyon sok mutáció következett be.
"A negyedik hullámban éppen a delta típussal küzdünk" - jegyezte meg, korábban pedig jelezte, hogy már a delta plusz nevű variáns is megjelent itthon.
Mivel a vakcinákat az eredeti, vuhani változatra fejlesztették ki, ezért szükséges a variánsok miatt megerősítő oltást is felvenni - tette hozzá, egyúttal mindenkit a harmadik oltás felvételére buzdított, aki már legalább négy hónappal ezelőtt magkapta a vakcina második dózisát.
Kapcsolódó
A variánsokra utalva kiemelte: pont ez az oka, hogy nem lehet megmondani, meddig tart a vakcinák védelmi képessége. Hozzátette: a nemzetközi tapasztalatokkal összecsengve Magyarországon is azt látják, hogy valamennyi vakcina esetében 4-6 hónappal a második oltás után csökken a szervezet immunválasza. Ez a sejtes immunitásra és az ellenanyagszintre egyaránt igaz - fűzte hozzá.
A vírus megváltozása miatt többlet antigénhatásra van szüksége a szervezetnek ahhoz, hogy a védelmi szintet az első két oltás által biztosított 80-90 százalékos szintre emelje - mutatott rá az országos tisztifőorvos.
Kiemelte, hogy a koronavírus megváltozásával a kórokozó "viselkedése" is megváltozott, ezért is tud most a delta típus "rendkívül gyorsan, rendkívül sokakat megfertőzni rendkívül veszélyes formában".
Müller Cecília arra figyelmeztetett: egy makkegészséges fiatalnak sincs semmilyen garanciája arra, hogy megfertőződése esetén nála nem súlyosan zajlik a betegség. Ezért fontos az egyéni védelem - hangsúlyozta.
A tisztifőorvos jelezte azt is, hogy az oltási hétbe bevont oltópontok listája megtalálható a koronavirus.gov.hu oldalon. Időpontot foglalni az oltási hét alatt is lehetséges, az időpont nélkül érkezőket érkezési sorrendben oltják be.