A március 4-én regisztrált első pozitív koronavírusos eset óta rengeteg adat gyűlt össze, a járványgörbe kezdetben hétről hétre emelkedett, volt amikor a reprodukciós ráta 2-3 volt, azaz egy beteg 2-3 másik embert fertőzött meg. Az idejekorán bevezetett intézkedésekkel azonban ez az időszak nagyon rövid maradt és így rendkívül alacsonyan tudtuk tartani a fertőzöttek számát - mondta Müller Cecília az elmúlt két hónap adatait idézve.
A friss adatok kapcsán - 3284 igazolt fertőzött, 1905 aktív eset, 421 elhunyt - kiemelte, a halálozások számával az EU alsó harmadában szereplünk és a valós idejű többlethalálozást figyelő nemzetközi statisztikában sem regisztráltak Magyarországon többlethalálozást a járvány ideje alatt. Minden negyedik elhunyt idősotthonbeli lakó volt.
Az elhunytak kor szerinti megoszlásáról elmondta:
- 198-an betöltötték a 80. életévüket,
- 65-79 éves korcsoporthoz tartozott 177 elhunyt,
- 60-54 éves közötti volt 20 elhunyt,
- 50-59 éves korosztályba tartozott 15 elhunyt,
- 40-49 korú volt 8 elhunyt,
- 30-39 év közötti volt 3 elhunyt.
Eddig 67 beteg volt 19 évesnél fiatalabb, közülük számosan meggyógyultak, maradandó károsodást nem szenvedtek. Ebben a korosztályban nem volt haláleset. Jelenleg továbbra is két gyerekkorú betegről tudnak, az állapotuk kielégítő.
A legtöbb fertőzött továbbra is Budapesten, (1587 fő) és Pest megyében ( 438 fő) van, még akkor is ez a területi megoszlás, ha idősotthoni és a kórházi fertőzöttek számát levonjuk - mondta Müller Cecília, aki azt ugyan hangsúlyozta, hogy ezekre a számokra külön kíváncsi volt, és megnézte őket, de maguk a számok nem hangzottak el. Az viszont igen, hogy a térségi számok elsősorban attól függenek, hogy a zárt közösségeket, idősotthonokat, kórházakat milyen mértékben érintette a vírus.
A járvány során a legtöbb új fertőzést - 209 este - április 9-én, a legtöbb halálesetet - 19 fő - április 17-én regisztrálták.
Országszerte 32 idősotthont érintett a fertőzés, ebből 12 budapesti, az otthonok lakói közül 100-an haltak meg a fertőzéssel összefüggésben.
Kérdésekre adott válaszokból kiderült még:
- A tatabányai kórházi zárlat akkor oldható fel, ha helyszíni szemlén is meggyőződnek róla, hogy az intézmény képes az új betegek fogadására.
- A lakosság szabálykövető magatartása hozzájárult a sikeres védekezéshez.
- Egy nem súlyos állapotú, de kórházi kezelés igénylő covidos beteg átlagosan 1-2 hét alatt épül fel, a súlyos állapotú, de gépi lélegeztetésre nem szorulóknál ez 3-5 hét is lehet.
- Türelem kell a háziorvosok telefonos eléréséhez, ha lehet, érdemes e-mailen próbálkozni.
- A Budapesten elhunyt vidéki lakosok halála lakcím szerint jelenik meg a statisztikában.
- Árgus szemekkel figyelik a vidéki nyitás tapasztalatait, de 14 napot minden körülmények között ki kell váni, hogy bármilyen, járványügyi beavatkozás hatását megbecsüljék. Eddig egyenletesen és fokozatosan csökken az új fertőzöttek száma, ami arra enged következtetni, hogy a lakosság körében sincs sok új fertőzött.
- Karácsony Gergely kérdése nem érkezett meg az operatív törzshöz.
- A budapesti és Pest megyei korlátozások enyhítéséről szerdán tárgyal a kormány.