Újabb 35 magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést (COVID-19), ezzel 623-főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt újabb 5 idős krónikus beteg és 43 főre emelkedett a gyógyultak száma is - erősítette meg a koronavirus.gov.hu kormányzati tájékoztató honlapon található adatokat a tisztifőorvos. A fertőzöttek, illetve betegek eloszlása nagyjából egyenletes, a sűrűbben lakott területeken, Budapesten és a nagyvárosokban természetes, hogy többen vannak.
A kormányzat rengeteg védőeszköz kapott, amit eljuttatnak a frontvonalban dolgozó háziorvosoknak - fogalmazott Müller Cecília. Azt is elmondta, tapasztalataik szerint a bevezetett telefonos konzultációk jól működnek.
Az operatív törzs ügyeleti központjának munkatársa, Kiss Tibor szerint a kijelölt kórházakban aktualizálták a vezénylési terveket a kórházparancsnokok, szükség szerint mindenkit tudnak vezényelni. Az operatív törzs jóváhagyta a kórházparancsnokok által előterjesztett átcsoportosítási protokollt. Ma 31 kórházba szállítanak egyéni védőeszközt, amit a kórházparancsnokok készleteznek, majd gondoskodnak a kiosztásáról.
A rendőrök is megkapják ma az egyéni védőfelszerelésüket.
A tisztifőorvos mai tanácsai:
- Továbbra is maradjunk otthon, ez a legfontosabb a fertőzés elkerülése, a járványgörbe ellaposítása érdekében.
- A kézszárító nem pusztítja el a koronavírust, mossunk rendesen kezet és töröljük szárazra.
- Az UV-lámpa károsítja a bőrt, ne használjuk.
- Ne permetezzük alkohollal a teljes testet, a szervezetbe került vírus ellen nem használ.
- Ne halasszuk el az életkorhoz kötött védőoltások beadását.
- A szokásos gyógyszereinken ne változtassunk, konzultáljunk előtt a kezelőorvossal.
Az újságírók kérdéseire adott válaszokból kiderült még:
- Akit gyógyultan engednek ki a kórházból ugyanúgy viselkedhet, "ugyanabba a társadalmi helyzetbe kerül", mint mások.
- Akinek kimutatják a vérében a vírussal szemben ellenanyagot, az védett, de nem lehet tudni, hogy milyen mértékben és meddig, ezt "erőteljesen kutatják."
- Nem lehet elkerülni a tömeges megbetegedést.
- A tájékoztató oldalon közzétett területi statisztika a lakhely szerinti állapotot mutatja.
- Az eddig halálos áldozatok között nincs egészségügyi dolgozó.
- A tesztelés protokoll szerint ha felmerül a gyanú, telefonon értesíteni kell a háziorvost, ő dönti el, hogy valóban gyanús-e az eset, és ennek megfelelően értesíti a mentőket.
- A szakmai kollégiumok elkészítették az azt ajánlást, hogy milyen eset számít sürgősnek, amivel most is orvoshoz kell fordulni.
- Ha érvényes előjegyzésünk van vizsgálatra, vagy beavatkozásra, ne mondjuk le.
- Fogorvoshoz akkor menjünk, ha begyulladt a fogunk, a nyálkahártya, nagy a fájdalom, vagy feldagadt az arcunk.
- Az USA-ból hazahozott magyarokra ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint az összes, külföldről érkezőre, kötelező a kéthetes házi karantén.
- Felesleges tesztelni az egész országot, ez olyan információt adna, aminek nincs hatása a járvány kezelésére. A járvány kezelésére a bevezetett intézkedések szolgálnak.
- A halálozási arány most még alacsonyabb is, mint több évre visszamenőleg, ebben az időszakban.
- A hivatalos kimutatásba akkor tüntetnek fel valakit, ha a WHO ajánlás alapján az első tesztje után végeztek egy második, megerősítő tesztet is.
- A koronavírus-kézikönyvben szereplő terápiás protokoll szerint a magyar betegek is kapnak klorokint vagy hidroxiklorokint, ha a klinikus úgy látja jónak. Ebből felhalmozták a készleteket.
A csoportos megbetegedések szakaszában vagyunk, amikor közösségben, személyes érintkezések útján terjed a fertőzés. Magyarországon is már bárhol és bárkiben jelen lehet a vírus. A beazonosított koronavírus-fertőzötteknél jóval nagyobb a tényleges vírushordozók száma, akik fertőzhetnek. A tömeges fertőzés lelassításához nagyon fontos, hogy az idősek, a diákok, a külföldről hazatérők, és aki teheti, az maradjon otthon, továbbá mindenki tartsa be az ajánlásokat és a kijárási korlátozásokat.