Az antikorrupciós program az elmúlt két évtizedben követett korrupció elleni fellépés meghaladása, hiszen a büntetőjogi eszközök alkalmazása mellett ugyanilyen súllyal jelenik meg benne a korrupció megelőzése is - véli a KIM. E program olyan konkrét intézkedéseket tartalmaz, amelyek segítségével a közigazgatási szervezetek napi működésében fog megjelenni a korrupciós kockázatok elemzése, a gyanús esetek feltérképezése, kivizsgálása, illetve lehetőség szerinti megelőzése. A cél az, hogy korrupció jelenségét felismerő, azt elítélő és elhárító közszféra jöjjön létre, továbbá egy olyan társadalmi összefogás életre hívása, amely elősegíti etikai értékeink gyakorlatban való megszilárdítását - áll a tárca közleményében.
A kormany.hu-n társadalmi vitára közzétett programot annak lezárását követően tárgyalja majd a kormány.
Az előkészítő munka keretében 2011. november 18-án az Állami Számvevőszék elnöke, a Legfelsőbb Bíróság elnöke, a Legfőbb Ügyész és a közigazgatási és igazságügyi miniszter közös nyilatkozatot adott ki, amelyben kinyilvánították a korrupció elleni fellépés melletti elkötelezettségüket. A program megírását megelőzően figyelembe vették az elmúlt évek több nemzetközi és hazai kutatás elemzéseit a magyarországi korrupciós helyzetről, mely szerint a társadalom súlyos problémának ítéli a korrupció jelenségét és a gazdasági szereplők is a működési környezetüket leginkább akadályozó tényezők között tartják számon.
Mindenki károsnak tartja a korrupciót
A felmérések szerint Magyarországon mind a lakosság, mind gazdasági szereplők súlyos gondnak tartják a korrupciót, utóbbiak a működési környezetüket leginkább akadályozó tényezők között tartják számon a korrupciót, amelynek igen káros a hatása nemzetgazdaságra is. A világ több mint ötven országával összehasonlítva a magyarok vannak leginkább meggyőződve arról, hogy a gazdasági tevékenység során az egyes szerelők csak egymás rovására érvényesülhetnek. Makacsul jelen van a magyar társadalomban az a vélekedés, hogy ma tisztességes úton nem lehet érvényesülni, és mindez visszahat az intézményekkel kapcsolatos bizalmatlanságra is.
Ezért az antikorrupciós program alapelvei között szerepel többek között a hitelesség, a társadalmi bizalom kiépítése, a fokozatosság, azaz az egyes intézkedések érvényesüléséhez szükséges időre alapozott bevezetés. Fontos a partnerek bevonása, a megelőzés, amelyben a szervezeti működés átalakítása és a szemléletformálás kerül a középpontba, valamint a múltbéli korrupcióért való számonkérés.
A közigazgatás ellenállóképességét kívánják erősíteni
A program azt a célt fogalmazza meg, hogy a korrupció elleni fellépés túllépjen az eddigi lépcsőfokokon, és a büntetőjogi eszközökön túl a közigazgatás, az állam működésében a korrupcióval szembeni ellenálló képessége erősödjön, a büntetőjogi és a megelőzési eszközök tehát egyaránt jelen legyenek. A szervezeti ellenálló képesség növeléséhez a közigazgatásban, az állam működésében jóval hangsúlyosabb az értékek, a közszolgálati hivatás etikai alapelveinek szerepe. Ezáltal a közigazgatás és a közszolgáltatások egyfajta mintát tud adni a gazdasági szféra felé, és így közvetve tud a gazdasági korrupciót is csökkenteni - áll a KIM közleményében.