Magyarországon is immár mindennaposak az életveszélyes helyzetek az elektromos rollerek miatt, ezért módosíthatják a KRESZ-t - mondta szerdán Révész Máriusz, a kerékpározásért és aktív kikapcsolódásért felelős kormánybiztos az Inforádiónak.
Ezzel szemben a Kormányzati Tájékoztatási Központ csütörtökön arról tájékoztatta az RTL Híradót, hogy "nincs ilyen elképzelés a kormány asztalán". A csatorna által megszólaltatott közlekedési szakjogász szerint módosítani kellene a KRESZ-t (Közúti Rendelkezések Egységes Szabályozása), mert az elektromos rollerek nem minősülnek járműnek, ezért csak járdán mehetnek, ami pedig a gyalogosokra veszélyes.
A rádióban megszólalt kormánypárti politikus szerint a gyalogosok jogosan kérik, hogy az elektromos rollerrel ne száguldozzanak a járdán. Szavai szerint szabályozni kell, hogy melyik eszköz mehet a járdán, melyik az úttesten, melyik a kerékpárúton és reméli, hogy a jogszabályt már jövőre módosítani tudják.
Az érvényes szabályok alapján az elektromos roller nem minősül közlekedési járműnek, így a gyalogosokra vonatkozó szabályokat kell figyelembe venni a használatakor. Mivel az elektromos roller még a segédmotoros kerékpár kategóriájába sem fér bele, a vezetője gyalogosnak minősül.
Révész Máriusz szerint ezek az újfajta elektromos közlekedési eszközök csak a kerékpárutakon közlekedhetnének, de a keskeny szélességű kerékpárutakon az előzésben is problémát okoznak. A KRESZ jelenleg azt sem szabályozza, ha füldugóval zenét hallgatva közlekedünk az kerékpárosúton, a kormánybiztos ezen is változtatna, mert úgy látja, hogy ez nagymértékben növeli a balesetveszélyt.
Németországban az idén júniusban elfogadott törvény értelmében elektromos rollerekkel tilos járdán közlekedni. Az elektromos rollereknek az autóút szélén kell közlekedni, vagy ahol van, ott kerékpárúton.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!