Január 18-án írják a hatodikosok és nyolcadikosok a gimnáziumi központi írásbeli felvételit. Sok gyermek és szülő tart a vizsgától, mivel egy kormányzati intézkedésben a tankerületek azt ajánlják az állami fenntartású gimnáziumoknak, hogy ne vegyenek fel olyan tanulókat, akik a központi felvételin rosszul teljesítenek.
A Civil Közoktatás Platform szerint az intézkedés miatt várhatóan csökken a gimnáziumokba felvettek száma, és így több tanuló akarata ellenére a szakképzésbe szorul.
Bár ez hivatalosan csak „ajánlás”, a fenntartó elvárásának az iskolák nem mernek ellenszegülni. A ponthatár már sok iskola felvételi feltételei között megjelent. A civilek szerint az intézkedés tovább csökkenti az iskolák szakmai autonómiáját, és tönkre teheti sok gyermek életét, ha a vizsga rosszul sikerül.
Kapcsolódó
Az idei tanévben a középfokú intézmények nappali rendszerű oktatásában – az előző évinél 1500 fővel többen – 429 ezren vesznek részt, ez derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) oktatási adataiból.
Az idei tanévben a középiskolákba járó diákok megoszlása:
- 192 ezren gimnáziumba járnak, ők a tanulók 44,8 százaléka;
- 180 ezren technikumi, szakgimnáziumi képzéseken vesznek rész, ők tanulók 41,9 százaléka;
- 57 ezren érettségit nem adó szakképzési programokban tanulnak, ők a tanulók 13,3 százaléka;
Az Mfor.hu összeszedte a 10+1 legjobb gimnázium közül ki fogadta el az ajánlást, és ki nem. Például a budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium azt írja, négy évfolyamos képzés felvételi tájékoztatója szerint szóbeli vizsgára az összes tagozatukon csak a megfelelő pontszámot elérőket hívják be, a szóbeli meghallgatásra pedig nem fogadnak el méltányossági kérelmet. Mind itt, mind a hatosztályos képzés felvételijén maximum 400 pont szerezhető. Az Eötvös József Gimnáziumban összesen 200 pontot lehet elérni. Szóbeli meghallgatásra csak azokat hívják be, akik általános iskolai tanulmányi eredménye és az írásbeli felvételi vizsga eredményének összpontszáma alapján esélyük van arra, hogy tanulmányaikat náluk folytassák. Azoknak a jelentkezőknek, akik általános iskolai átlaguk 4-es alatt van, kicsi az esélyük arra, hogy bekerüljenek a szóbeli meghallgatásra.
A Toldy Ferenc Gimnáziumban a felvételi eljárásban összesen 350 pont szerezhető, a felvételi rangsor az elért pontszámok alapján alakul ki. A felvételi során csak az a tanuló kerülhet a felvételi rangsorba, aki az írásbeli vizsgán legalább 70 pontot elér – ezzel ők az elsők, akik a Top 10 gimnázium között felhívják erre a figyelmet.
Az a jelentkező, akinek a központi írásbelin elért összesített felvételi eredménye nem éri el ezt a pontszámot, azzal nem teljesíti a felvételi követelményeket, így nem rangsorolható – írják.
A központi követelményhatár bevezetése a gimnáziumba készülők számára már 2017-ben felmerült, de a jelentős tiltakozás hatására lekerült a napirendről. A ponthatárt pár gimnázium már fel is tette a felvételi feltételei közé, de fontos tudni, hogy ha az intézmény ezt nem tette meg transzparensen, akkor később nem jogszerű, ha erre hivatkozva utasítana el valakit.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!