Tüntetők várták a Nemzeti Közszolgálati Egyetem előtt azokat, akik az oktatás ügyéről egyeztetnek ma egy egész napos esemény keretében.
A Belügyminisztérium által meghirdetett fórumra négyszáz iskolaigazgatót és tanárt hívtak meg, a pedagógusok érdekeit képviselő szakszervezeteket azonban nem. Horváth Péter, a Pedagógus Kar elnöke az esemény előtt azt mondta: nem tudja, hogy a pedagógusok milyen formában szólalhatnak fel eseményen, de ha nem tudnak felszólalni, akkor kudarcba is fulladhat az esemény.
Az ügy egyik előzménye, hogy a múlt hét végi kormányülésre meghívták Horváth Pétert, a Nemzeti Pedagógus Kar elnökét. A szervezet elnöke az egyeztetés után azt közölte: a kormány egy tanulmányt vitatott meg – amely kiindulva a tudás átadás változásaiból -, az oktatás jövőbeli lehetséges céljait és az ehhez szükséges feltételeket elemezte. A kormánytagok hozzászólásai mellett kérdezték meg erről a véleményemet. Jeleztem, hogy bárhogyan is alakulnak a célkitűzések, az oktatás tartalma, módszerei, ezek hatékony megvalósításához képzett, elkötelezett pedagógusokra lesz szükség. Enélkül bármilyen jó is a célkitűzés, a megvalósítás lehetetlen lesz. A kormányülés azon részén, amin jelen voltam, a pedagógustársadalmat jelenleg leginkább foglalkoztató kérdések nem kerültek napirendre.
Az eseményem Pintér Sándor belügyminiszter is részt vesz.
Rétvári Bence a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára a Mandinernek azt mondta, egy egész napos konzultáció lesz, amelyen több tucat pedagógus szólalhat fel, akik saját tapasztalataikat és javaslataikat osztják majd meg. Arra a kérdésre, hogy a szakszervezeteket miért nem hívták meg az egyeztetésre az államtitkár azt mondta: a szakszervezetek is mindig meghívást kapnak a köznevelési kerekasztalra, ahol elmondhatják álláspontjukat, így azzal tisztában vagyunk. Most a gyakorló tanárok tapasztalataira és elképzeléseire kíváncsiak.
Kedden civil szervezetekkel egyeztetett a pedagógusok béremeléséről Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára. A megbeszélés után tartott sajtótájékoztatón elmondta: a kormány elkötelezett a pedagógusbér-emelés mellett, három év alatt 75 százalékkal emelik a tanárok juttatását.
Béremelés három lépcsőben:
- 2023-ban 21 százalékos,
- 2024-ben 25 százalékos,
- 2025-ben 29 százalékos emelést terveznek.
Szeptember óta forr a levegő
Az idei tanévben valamivel több mint 310 településen, legalább ezer intézményében 2650 körüli tiltakozó akcióról van információja a Civil Közoktatási Platformnak. Ősz óta sztrájkoktól, tüntetésektől és demonstrációktól hangos a közoktatás. A pedagógus szakszervezetek többször tárgyaltak már a kormány képviselőivel az alacsony bérekről, és a pedagógusok magas munkaóráiról, egyelőre nem tudni, mikor kapnak béremelést a tanárok.
Az MNB szerint is nagy a baj az oktatásban
Akkora a lemaradásunk az oktatás területén, hogy a Magyar Nemzeti Bank Versenyképességi jelentése sem tudta ezt figyelmen kívül hagyni. Alacsony a GDP-arányos állami költés, 2019-ben 3,1 százalékot tett ki, míg az uniós átlag 3,9 százalék volt. Nálunk a legalacsonyabb a tanárok fizetése az OECD tag európai uniós országok között. Nem sikerült megállítani a korai iskolaelhagyók számát sem. Egyetemeink pedig nem kerültek be az elit klubokba és a nyelvoktatás területén is van még mit tenni.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!