Januártól mentességet kaphatnak a kormányrendeletben meghatározott egészségügyi, a bentlakásos és az alsófokú oktatási intézmények az energiaszolgáltatásból való kizárás szempontjából a téli időszakban, ha a parlament elfogadja a gazdasági és informatikai bizottság erről szóló, hétfőn benyújtott módosító javaslatát. Bencsik János energiaügyekért felelős államtitkár szerint a moratórium a téli időszakra szól és újabb felmentéssel csak akkor élhetnek majd az intézmények, ha előtte rendezték tartozásukat, véleménye szerint a jogszabály biztosítja, hogy a szolgáltatók nem terhelhetik a kintlévőségeket a többi fogyasztóra.

A probléma valós, ezt jelzi, hogy a lapunk által megkérdezett energiaszolgáltatók az önkormányzati tartozások növekedéséről és korosodásáról számoltak be. A Tigáz Zrt.-nél például a lejárt helyhatósági kintlevőségek mértéke 111, ezen belül a 60 napon túliaké 180 százalékkal emelkedett 2010 és 2011 augusztusa között (a fűtési szezon kezdete utáni adatok egyelőre nem állnak rendelkezésre). Száraz Gábor szóvivő szerint a lejárt tartozások október végéig megközelítették a milliárdos nagyságrendet. A múlt év végéhez képest növekedésről számolt be a Dalkia Energia Zrt. is.

Kritikus határt értek el az EDF Démász Zrt. önkormányzati kintlevőségei, a szolgáltatási területen található 264 önkormányzat közül több mint száz egyenlíti ki áramszámláit határidőre és folyamatosan − tudtuk meg a társaságtól. November végén 640 millió forint a határidőn túli önkormányzati tartozást tartott nyilván az E.On Hungária Zrt. Az összeg tavaly decemberhez képest némi csökkenést jelent ugyan, azonban így is komoly finanszírozási terhet jelent − mondta lapunknak Egyházi Nikoletta szóvivő.

A tavalyi utolsó hónapban a 30 napon túli lejárt tartozások az összesnek közel a háromnegyedét adták, idén november végén a felét, az éven túli tartozások aránya azonban 10 százalék felett maradt a társaságnál. Jelentős önkormányzati energiaszámla-tartozás felhalmozódásáról számolt be lapunk kérdésére GDF Suez Energia Magyarország Zrt. is, a társaság szerint a legnehezebb helyzetben a kórházak és az egészségügyi intézmények vannak. A Főgáz Zrt. adatai szerint az önkormányzati finanszírozású intézmények hátraléka az elmúlt időszakban emelkedett és korosodott, jelentősen nőtt a 180 napon túli állomány.

Az Állami Számvevőszék (ÁSz) az elmúlt hónapokban a középszinten ellenőrizte a helyi önkormányzatok pénzügyi egyensúlyi helyzetét. Ennek során áttekintette a szállítói kötelezettségek állományát, a lejárt szállítói tartozások összetételét is. Azon belül azonban nem elemezte külön a közműtartozások alakulását, vagyis nem rendelkezik az önkormányzatok közmű szektor felé fennálló tartozásairól adatbázissal.

Az Állami Számvevőszék azonban szükségét érzi, hogy az önkormányzati alrendszer pénzügyi kockázataira az eddigiekhez képest operatívabb módon reagáljon - fogalmazott Varga Sándor, az ÁSZ számvevő igazgatóhelyettese a Napi Gazdaság Online érdeklődésére. Elmondása szerint folyamatban van ezért az e kockázatok rendszeres figyelemmel kísérésére is alkalmas monitoring rendszer kialakítása, amiben megvizsgálják, milyen mélységű adatokkal tudjuk a célt eredményesen megvalósítani.