2025. márciusban a fogyasztói árak átlagosan 4,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat.
Februárhoz viszonyítva átlagosan nem volt változás – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közleményéből.
12 hónap alatt, 2024. márciushoz viszonyítva
- az élelmiszerek ára 7,0 százalékkal nőtt, ezen belül a liszté 42,2, az étolajé 32,7, a tojásé 26,1, a kávéé 18,6, a csokoládé és kakaóé 17,6, a tejé 16,7, a gyümölcs- és zöldségléé 16,0, a vaj- és vajkrémé 13,7, a baromfihúsé 7,6 százalékkal. A termékcsoporton belül a párizsi, kolbász ára 1,4, a száraztészta ára 0,8 százalékkal mérséklődött.
- A szolgáltatások 7,5 százalékkal drágultak, ezen belül a lakbér 11,8, a postai szolgáltatások 11,3, a járműjavítás és -karbantartás 10,3, a lakásjavítás és -karbantartás 10,0, a testápolási szolgáltatások 9,9 százalékkal
- A szeszes italok, dohányáruk ára 5,5 százalékkal emelkedett, ezen belül a szeszes italoké 5,7 százalékkal.
- A tartós fogyasztási cikkek ára 2,1 százalékkal emelkedett, ezen belül az ékszerek 21,0, az új
személygépkocsik 6,1, a szobabútorok 3,2 százalékkal többe, a használt személygépkocsik 2,0 százalékkal kevesebbe kerültek. - A háztartási energiáért 2,7 százalékkal kevesebbet kellett fizetni, ezen belül a vezetékes gáz ára 5,5, a tűzifa ára 5,1 százalékkal mérséklődött, míg a palackos gázért 10,2 százalékkal többet kellett fizetni. A járműüzemanyagok ára 2,5 százalékkal mérséklődött, a gyógyszer, gyógyáruk 3,1 százalékkal drágultak.
Havi bázison nem volt változás
1 hónap alatt, 2025. februárhoz viszonyítva a fogyasztói árak átlagosan nem változtak.
- Az élelmiszerek ára szintén nem változott. Ezen belül az étolaj 4,1, a csokoládé, kakaó 3,4, a büféáruk 2,1, a száraztészta 1,7, a kávé 1,3, a baromfihús 1,2 százalékkal többe került. A termékcsoporton belül a margarin ára 9,9, a tej és a tejtermékeké 5,4-5,4, a vaj, vajkrémé 5,1, a liszté 2,0, a cukoré 1,9, a sertéshúsé 1,5 százalékkal mérséklődött.
- A legnagyobb mértékben a ruházkodási cikkek drágultak, 1,2 százalékkal.
- A szeszes italok, dohányáruk ára 0,5 százalékkal emelkedett, ezen belül a szeszes italoké 0,8 százalékkal.
- A tartós fogyasztási cikkek 0,4,
- a szolgáltatások 0,3 százalékkal drágultak, ez utóbbin belül a belföldi üdülés 1,7, a testápolási szolgáltatások 1,4, a járműjavítás és - karbantartás 0,9, a lakásjavítás és -karbantartás 0,7 százalékkal többe került.
- A háztartási energiáért átlagosan 0,2 százalékkal kevesebbet kellett fizetni, ezen belül a vezetékes gázért 0,7 százalékkal. A járműüzemanyagok ára 4,1 százalékkal csökkent.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a hatósági szabályozással magyarázta az árak stagnálását. Az NGM közleménye szerint a „kormányzati intézkedés hatása azonnali és brutális volt: a KSH minden hónap 20-áig rögzíti az áradatokat, az árrés csökkentés pedig március 17-én lépett életbe, azaz az intézkedés ezen rövid időszak alatt is jelentős hatást váltott ki, azonnal hatott és megfogta az árakat”. A tárca hangsúlyozta, hogy árrés csökkentés folyamatosan érezteti hatását,
így áprilisban az infláció 4 százalék körüli szintre mérséklődhet, míg az élelmiszerinfláció 5 százalék alá csökkenhet.
Az MBH Bank kommentárja is hangsúlyozta, hogy a kormány által bejelentett márciusi, árszínvonalat kordában tartani igyekvő intézkedések árcsökkentő hatása a következő adatközlésnél már teljeskörűen látható lesz. A márciusi tapasztalatok bíztatóak abból a szempontból, hogy az árrés-stop hatálya alá tartozó élelmiszereknél regisztrált árcsökkenés mellett nem érkezett hasonló mértékű áremelés más termékeknél, a kiskereskedelmi veszteségek ellensúlyozására. A pénzintézet elemzése kiemelte, hogy idővel egyre nagyobb lehet a nyomás a kereskedőkön, hogy kompenzáljanak más termékek drágításán keresztül, de amennyiben az árrés-stop idővel eltörlésre kerül, úgy a más termékeken történő későbbi áremelés kockázata is alacsonyabb.
Ezzel szemben Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója úgy látja, hogy ebbe az adatba még nem épült be teljesen az árrésstop hatása. A szakember szerint várhatóan áprilisban is kedvező adatot láthatunk majd, ami csökkenti a nyomást az MNB-n. Kiss Péter kiemelte, hogy a monetáris politika mozgásterének növekedése mindenképpen kedvező, mert a növekvő globális bizonytalanság nem kedvez a lakossági fogyasztásnak, ami pedig a gazdasági növekedés egyetlen motorja maradt.
Újfent sereghajtók: a magyar ipar szenvedte el a legiszonyúbb drágulást az EU-ban
Felemásságra utal, hogy az unióban és az euróövezetben egyaránt havi szinten lassult, éves összevetésben viszont gyorsult a termelői árak emelkedése. Ám nem mindegy, pontosan hányadán is állnak ezen belül a magyar árváltozási adatok, és mit képvisel az energia drágulása a teljes képet nézve. 2021 óta több mint 90 százalékkal nőttek az ipari termelői árak hazánkban. Nekünk már leáldozott? Bővebben >>>Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Itt a fordulat a háborúban? Ötéves tűzszünetről érkezett konkrét ajánlat

Szelfizett a kormányfő a pápa temetéséről, népharag zúdult rá

Édesszájúak, figyelem: ezen a napon féláron fagyizhat az ország

Hihetetlen értékeket rejthet egy ószeres, így akadtak a Picasso műre

Befektetne a Toyota: 42 milliárd dolláros kivásárlást fontolgat

Mozgolódnak a munkavállalók, egyre többen váltanának

Panellakások: Nem is gondolnánk, micsoda rejtett értékekkel bírnak

Így kerülhetjük el a klímakatasztrófát nyáron

Ugyanaz az uniós rém fenyegeti a magyar bankokat és a kkv-kat
