Kudarcra ítélt kezdeményezésnek nevezte Zs. Szőke Zoltán, a munkáltatói oldal szóvivője az Új Tulajdonosi Programot az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) csütörtöki ülésén.
A munkavállalói oldal szerint sem helyes, hogy már a program elnevezése is alaptalan illúziókat kelt, mintha tömegek válhatnának tulajdonossá.
Pontosító javaslatokkal ugyanakkor támogatta a munkáltatói és munkavállalói oldal az új Polgári törvénykönyvre, illetve a közbeszerzési törvény módosítására vonatkozó előterjesztéseket.
A korrupcióellenes stratégia kemény kritikát kapott a munkáltatói oldaltól. Kelemen Géza szóvivő főként azt kifogásolta, hogy a stratégia nem méri fel a magyarországi korrupció valódi mértékét, hogy az milyen szerepet játszik a magyar gazdaságban. Véleménye szerint a korrupciós ügyek egy része hivatalosan, jogszerűen zajlik, aki fellépne ezek ellen, azt rágalmazásért, vagy hamis vád miatt perelik be. Mint mondta: "a korrupcióban a korrumpált nem passzív személy, egy korrumpáltra sok korrumpáló jut."
Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter szerint a korrupcióról csak konkrét ügyek alapján lehet és szabad beszélni: aki konkrét korrupciós üggyel találkozik, vállalnia kell a bátorságot ahhoz, hogy törvényes felelősségre vonást kezdeményezzen.
Kelemen Géza szerint először is azokat a jogszabályokat kellene felszámolni, amelyekkel legalizálható a korrupció, illetve kellő jogi védelmet kellene adni azoknak, akik a konkrét estekben is vállalják a fellépést.
Draskovics Tibor megjegyezte: lesz jogszabály arra például, hogy a köztisztviselő kellő védelmet kapjon, ha korrupciógyanús esettel találkozik és ez ellen fellép.
A korrupcióellenes stratégia prioritásai közé tartozik egyébként a párt- és kampányfinanszírozás, illetve a közbeszerzési folyamatok átláthatóságának biztosítása, az átláthatóság növelése a fejlesztési támogatások felhasználásánál, illetve a korrupció csökkentése a hatósági engedélyezésnél - jegyezte meg a miniszter.
Draskovics Tibor elismerte, hogy átfogó, a korrupció egészét felmérő elemzésre van szükség, ezzel a feladattal kész kiegészíteni a stratégiai cselekvési tervét. Kérte továbbá a szociális partnereket, hogy a stratégiához, a cselekvési tervhez egyaránt adjanak szövegszerű javaslatokat, ezeket figyelembe veszik majd a kormánynak készítendő változatnál.
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.