Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletágának vezetője kiemelte, hogy az alacsony bázishoz képest az export és az import euróban számított értéke is jelentősen bővült májusban, azaz a harmadik hullám nem okozott az első hullámhoz hasonló mértékű károkat a gazdaságban.
Az idei érték az export oldalon megközelítette, míg az importnál meg is haladta a 2019-es értéket, ami a gazdaság regenerálódását jelzi. Ugyanakkor megjegyezte: az import dinamikusabb növekedése azt eredményezi, hogy az egyenleg elmarad a két évvel korábbitól, nagysága a tavalyinak felel meg.
Mint írta, az export jövőbeni alakulását a külső kereslet alakulása határozza meg, amelyet a vírushelyzet alakulása befolyásol a legfontosabb partnerországoknál. A beruházások magas szintje ugyanakkor segítheti a kivitel bővülését.
A Századvég az idei évre 7,9 milliárd euró külkereskedelmi többletet vár.
Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője szerint az idei év első felében tovább javulhat a külkereskedelmi aktívum, egyrészt a gyenge fogyasztás miatt viszonylag gyenge belső kereslet, másrészt a második negyedévben jelentkező bázishatások miatt. A második fél évben a beruházások és a fogyasztás várható élénkülésével már némileg csökkenhet a külkereskedelem többlete, ám az idén összességében tovább emelkedhet, így elérheti a 7 milliárd eurót a tavalyi 5,8 milliárd euró után - közölte.
Suppan Gergely szerint a kivitel kilátásai továbbra is kedvezőek, mivel egyes országokban a lakosság a szolgáltatások korlátozásából eredő "kényszermegtakarításait" árucikkek vásárlására fordítja. A német ipari vállalatok, és különösen az autógyártók exportkilátásai biztatók, amit a beszerzésimenedzser-indexek, az Ifo-index és más bizalmi indexek is alátámasztanak, azonban a chip- és más alkatrészek hiánya, az ellátási láncok szakadozása és a szűk szállítási kapacitások hátráltatják a folyamatos termelést. A járvány második és harmadik hulláma ellen meghozott korlátozó intézkedések miatt a belső kereslet visszafogottan alakult, így az import helyreállása elmaradt az exportétól.
Megjegyezte, hogy a külkereskedelmi mérleg többletének emelkedését ugyanakkor korlátozhatja a cserearányoknak az energia- és nyersanyagárak miatt várható romlása. Tavaly az áruforgalmi egyenleg többletének jelentős emelkedése mellett a szolgáltatások egyenlege meredeken romlott, így a folyó fizetési mérleg kiegyensúlyozott volt, azonban az idén már kismértékben javulhat - tette hozzá.