Szerintük e "közelgő kockázati forgatókönyv" elemei közé tartozik a 300 forint/euró fölé gyengülő forintárfolyam. Hozzáteszik: a magyar törlesztéskockázati árazások "ismét elszakadtak" a térségi átlagtól, a cds-felér az elmúlt kereskedési hét zárásában csaknem 400 bázisponttal haladta meg Csehország, Lengyelország, Románia és Oroszország átlagát.

A Commerzbank áttekintése felidézi Orbán Viktor pénteki rádiónyilatkozatát, amelyben a miniszterelnök leszögezte azt az álláspontját, hogy az EU nem támaszthat politikai feltételeket a hitelprogramról szóló megállapodás fejében, és egyértelművé tette azt is, hogy ha a brüsszeli bizottság negatívan értékelné a magyar kormány válaszait a kötelezettségszegési kérdésekben, akkor az Európai Bíróságnak kell majd döntenie.

A Commerzbank elemzői szerint "aligha tekinthető biztatónak" az ECB múlt heti állásfoglalása a vitatott magyar jegybanktörvény módosítása ügyében. A cég értelmezése szerint az eurózóna jegybankját továbbra is aggasztja "magyarországi testvérintézményének szuverenitása", és "egyértelműen nem találja úgy", hogy aggályait a javasolt törvénymódosítások megfelelően rendeznék. Mindez az értékelés szerint rossz hangulatot teremt a forintpiacon, és "közeleg a 300 forint/euró fölé gyengülő forintárfolyam kockázati forgatókönyve".

Az MTI összeállítása emlékeztet rá, hogy az elmúlt napokban más nagy londoni házak elemzői is az IMF/EU-tárgyalások elhúzódásának esélyére, illetve a megállapodás elmaradásának kockázatára hívták fel a figyelmet.
Az Eurasia Group szakértői úgy vélekedtek, hogy bár a magyar kormány reményei szerint az EU-nak javasolt engedmények lehetővé teszik az IMF/EU-programról szóló hivatalos tárgyalások rövid időn belüli megkezdését, ez azonban "valószínűtlen". Szerintük még nem teljesültek maradéktalanul az Európai Bizottság által támasztott feltételek, és ezért valószínű, hogy a brüsszeli testület további engedményeket fog kérni a magyar kormánytól.H ozzátették: változatlanul 65 százalékos esélyt adnak arra, hogy végül létrejön a megállapodás egy elővigyázatossági jellegű készenléti hitelprogramról, bár az odáig vezető folyamat továbbra is nehéz lesz, tekintettel Orbán Viktor miniszterelnök "kemény tárgyalási alapállására".