Egyre több pár hozza meg azt a döntését, hogy családalapításkor úgynevezett családtervező laborvizsgálatnak veti alá magát - írja a vg.hu.
Ez alapvetően olyan általános vizsgálatot jelent, amely a vércukorszintről, a máj- és veseműködésről, az ionokról, a vas- és zsíranyagcserékről, a gyulladással és véralvadással kapcsolatos adatokról tájékoztat, de képet ad a pajzsmirigy és a nőihormon-háztartás állapotáról, illetve az inzulinrezisztencia lehetőségéről is - mondta Máthé Andrea, a Synlab klinikai biokémikusa.
Már egyetlen vérvételből rengeteg információt megtudhattunk - tette hozzá a szakember.
Első lépésként érdemes egy komplex laborvizsgálatot végezni, ami megbízható képet ad a leendő kismamák általános egészségi állapotáról és arról is, milyen ásványi anyagokat, vitaminokat és nyomelemeket kell pótolnunk a sikeres várandósság érdekében.
35 év feletti egészséges pácienseknél hormonvizsgálatot is javasolnak, amely megbízható információt nyújt a petefészek tartalék peteérési kapacitásáról, esetleges kimerültségéről is. A biokémikus hangsúlyozta, sok kismama aggódik a kockázati tényezők miatt, amelyeket csökkenteni lehet, ha feltérképezik, vannak-e a szervezetünkben a magzatot később esetleg károsító kórokozók.