Az államháztartási hiánycél növelését azért kérte a román kormány, hogy júniustól 8 százalékkal növelhesse a közalkalmazottak bérét, és visszafizesse az átlagon felüli nyugdíjjal rendelkezőknek azt a pénzt, amit az egészségbiztosítási járulék kiterjesztése címén az elmúlt tizenhat hónapban törvénytelenül levontak az öregségi járandóságukból.
Franks kifejtette, hogy az idén továbbra is a bruttó hazai termék (GDP) 1,5 százalékos növekedésére számítanak annak ellenére, hogy az első negyedévi gazdasági eredményt visszavetette a februári kemény téli időjárás.
Az IMF igazgatótanácsa várhatóan június második felében hagyja jóvá a mostani látogatás során a Románia által vállalt kötelezettségeket, és ebben az esetben újabb 475 millió euró hitelt bocsát Románia rendelkezésére az általa biztosított 3,5 milliárd euróból.
Románia 2011 tavaszán két éves időtartamú, több mint 5 milliárd euró értékű elővigyázatossági hitelmegállapodást kötött az IMF-el és az Európai Unióval.
Az IMF dicsérte Romániát
Franks dicsérte Romániának az elmúlt három évben a makrogazdasági egyensúlyok megteremtése érdekében tett erőfeszítéseit, aminek köszönhetően - mint mondta - jelenleg sokkal felkészültebb a még mindig fennálló nemzetközi pénzügyi válság kockázataiból fakadó kihívásokra.
Ugyanakkor bejelentette, hogy a jelenlegi hitelmegállapodás keretében először nőtt a központi hatóságok és az önkormányzatok által felhalmozott ki nem fizetett számlák száma, és emiatt Romániának nem sikerült teljesítenie teljes mértékben a köztartozások korlátozására vállalt kötelezettségeit.
Óvatosan kell költekezni
Franks szerint az új román kormánynak is óvatosan kell költekeznie, hiszen nagy nyomás nehezedik főleg az egészségügyi rendszerre a kiadások növelése érdekében. Ugyanakkor üdvözölte, hogy az új kabinet is vállalta a hitelmegállapodásban rögzített program folytatását.
A küldöttségvezető kifejtette, hogy az IMF általában nem támogatja a többszintes áfa bevezetését, mert az nem hasznos a fogyasztó számára, ugyanis legtöbbször adócsaláshoz vezet. Victor Ponta román kormányfő korábban kijelentette: vizsgálják annak lehetőségét, hogy a jövő évtől csökkentsék az élelmiszerek áfáját.