Idén januárban került át a Külgazdasági és Külügyminisztériumtól a Miniszterelnökség felügyelete alá Magyarország brüsszeli állandó képviselete. A Magyar Nemzet azt írta, áprilisban arról döntöttek, hogy teljesen átalakítják az európai uniós képviselet szakértői gárdáját."Határozott változásokat tervezek a brüsszeli magyar állandó képviseleten, mint felügyelő miniszter."
Lázár János ezt csütörtöki tájékoztatóján azzal indokolta, hogy Magyarország jelenléte legalább annyira legyen jó Brüsszelben, mint a versenytársaké. A napilap arról is beszámolt, hogy távozhat posztjáról Györkös Péter nagykövet is.
"Április 8-án tájékoztattam arról a kormányt, hogyan zajlik az állandó képviselet átvétele. Minden egyes munkatársról elmondtam a véleményemet és a benyomásomat, a minisztertársaimmal minden egyes munkatárs vonatkozásában személyi döntéseket hoztunk, amelyeknek a végrehajtása zajlik. Nem kívánom kommentálni azokat az értesüléseket, amelyek Györkös Péter nagykövet úr távozására vonatkoznak. Györkös Péter kiváló diplomata, a következő időszakban is szüksége van rá a magyar államnak."
A Miniszterelnökséget vezető miniszter arról számolt be, hogy mintegy 20 szakdiplomata kirendelési ideje idén lejár. Néhányuk visszahívása már elindult.
"Őket a tárcák jelölik és szakdiplomata feladatot látnak el a különböző biztosok és európai főigazgatóságokhoz rendelve, illetve azokkal való kapcsolattartás céljából, például gazdasági, humánpolitikai kérdésekben."
A Magyar Nemzet úgy tudja, hogy az utódok tekintetében nincsenek egyszerű helyzetben a minisztériumok. Nyelveket beszélő, az uniós érdekérvényesítő mechanizmust jól ismerő, brüsszeli tapasztalatokkal rendelkező szakemberek ugyanis nem tolonganak folyosóikon. A jelenlegi szakdiplomata kar ugyanakkor kiépítette kapcsolatait a 2011-es magyar EU-elnökség idején, és napi tapasztalata van Brüsszel működéséről