A Napi Gazdaság hétvégi számának cikke
Újabb nehézségekkel kellett szembenéznie 2011-ben a közvetítői szakmának: tovább romlott a finanszírozási környezet, szűkült és átalakult a kereslet, s az előző két évhez viszonyítva is tovább csökkent a tranzakciók száma - mondja Bartucz Tamás, a Magyar Ingatlanszövetség közvetítői bizottságának vezetője.
Kapcsolódó
Nemcsak a talpon maradás jelentette a nagy kihívást, hanem annak felismerése is, hogy várhatóan még egy - s méghozzá bizonytalan - ideig nem "múlik" el a mostani állapot. Ebben a környezetben kell továbbra is dolgozni s lehetőleg túlélni a helyzetet. A szűkülő mozgástérben sokkal aprólékosabb, kitartóbb munkára van szükség, mint valaha, új csodatechnikák, módszerek ugyanis nincsenek.
A magas szintű szolgáltatáshoz tájékoztatni kell a megbízót, s tényekkel meggyőzni, ha az általa kikalkulált ár nem piackonform, folyamatosan tartani vele a kapcsolatot, tájékoztatni az érdeklődők számáról, árajánlataikról. Fontos az eladásra kínált ingatlannak, hibáinak és előnyeinek az alapos ismerete s a teljes körű tájékozottság a jogi és helyhatósági szabályozásban, merthogy a bizottsági vezető szerint a munkanélküliség fokozódásával ismét alaposan felhígult az ingatlanközvetítői szakma, a gyakran végzettség és szakmai ismeret nélkül ténykedők pedig megrengetik a vevők bizalmát. Bartucz ezért kötelező személyes kamarai tagsághoz kötné a működési engedélyek kiadását. Most ugyanis semmiféle ellenőrzés nincs.
A szocpol és a kamattámogatás nem elég
A végtörlesztéssel kapcsolatban Bartucz kifejtette: mint minden hirtelen változás, ez is bizonytalanságot okoz, ami pedig blokkolja a piacot. A közvetítői munka úgy lett több, hogy egyelőre nem jár együtt több bevétellel. Szerinte az állami hitellehetőség lendíthetne a piacon, a szocpol és a kamattámogatás nem elég.
Ellenkező esetben az elmozdulás olyan lassú lesz, hogy évek múltán lehet csak mérni. Egy egészséges ingatlanpiac kialakulásához a jelenlegi lehetőségek között ugyanis legalább tíz évre lesz szükség - állítja a szakember.
Kovács Rajmund, a Debreceni Ingatlan Stúdió munkatársa úgy látja: a közvetítői piac helyzetét idén tovább nehezíti a globális euróválság, a különböző elvonások, energiaár-emelkedések, melynek nyomán ismét újra kellett gondolni a működés feltételeit. Még inkább csökkenteni kellett a költségeket, átgondolni, hatékonyabbá tenni a marketinget és emelni a szolgáltatás színvonalát, valamint szélesíteni a körét.
Ez utóbbi szerinte is rendkívül fontos, a felhígult szakmában kevés az igazán jó szakember. Mert hiába a képzés, elengedhetetlen a naprakész ismeret és az ügyfél lelkiismeretes, korrekt tájékoztatása, ne a mindenáron való vevőszerzés lebegjen a közvetítő szeme előtt - hangsúlyozza. Az iroda nem tagja egyik franchise-hálózatnak sem, de mint mondja, az egyénileg működő iroda rugalmasabban, gyorsabban tud alkalmazkodni a gazdasági környezet változásához.
Senki sem akar befektetni?
Szegeden - Bozsó Bence, a Limit Ingatlaniroda vezetője szerint - a végtörlesztés piaci hatása egyelőre inkább csak a kínálat bővülésében jelentkezik, a kereslet még nem élénkült. Az eladók nem csökkentik olyan mértékben az áraikat, hogy az megmozgatná a vásárlói oldalt.
Úgy tűnik, senki nem akar pénzt invesztálni az ingatlanpiacba. Bozsó szerint a jövő évi kilátások sem adnak okot optimizmusra: a pluszadók, elvonások, áfaemelés miatt tovább nehezedik a családok gazdasági helyzete is, ami - kormányzati lépések nélkül - várhatóan még tovább szűkíti az ingatlanpiacot.