"Szeptember elsejétől a házban nem fogjuk tudni lehúzni a vécét, nem fogunk tudni mosni a mosógéppel, és megfosztanak minket az egyik, alapvető emberi élethez szükséges dologtól" - mondta az Indexnek egy helyi lakó. Nem egyszerűsítit a szituációt az sem, hogy a településen egyetlen közkút sem üzemel, az ivóvizet is palackozva kapják a közeli Karcagról.
A helyzet megoldása érdekében az önkormányzat minden lakást saját vízműrendszer kiépítésére akarta rábírni - mesélte az Indexnek a lakó. Ehhez mindenhova kutat fúratnának: a kiépítést az önkormányzat fedezné, de a tervezés és az engedélyeztetés költségét a lakóknak kell állniuk. Az ott élő emberek többségének azonban erre sincs pénze. A víz bevezetése a család esetében 60 ezer forintba kerülne, de ez nekik nagyon sok pénz, főleg most, iskolakezdéskor.
A helyzetet az okozta, hogy a szigorodó egészségügyi határértékeknek a meglévő vízbázisok és ivóvízrendszerek már nem felelnek meg. A vízszolgáltató Karcag-Tilalmasi Mezőgazdasági Kft. tulajdonában lévő kút vize ma már ipari-gazdasági víznek minősül, melynek vízjogi üzemeltetési engedélye 2011. április 31-én lejárt. Bár a cég kérte az engedély meghosszabbítását, ám a hatóság ehhez több műszaki változtatást igénylő beavatkozást írt elő. A szituáció vége az lett, hogy 2014-ben a Karcag-Tilalmasi Mezőgazdasági Kft. arról tájékoztatta az önkormányzatot, hogy "az anyagi és személyi feltételek hiánya miatt" nem tud több vizet szolgáltatni a tulajdonában lévő kutakból és a hozzájuk kapcsolódó vízhálózatból.
A karcagi önkormányzat ezután bérleti szerződést kötött a kft.-vel a vízrendszer használatára, hogy Tilalmason továbbra is legyen vezetékes víz. A város közben kidolgozott egy másik lehetőséget. Az önkormányzat a Tilalmason élőknek kamatmentes részletfizetéssel lehetővé teszi a házi vízellátó rendszer kiépítését - írja az Index.