Tavaly december közepéig több mint 32 ezer új társas vállalkozás jött létre Magyarországon, de közülük csak minden ötödik számít új szereplőnek. A többi új vállalkozás korábbiakhoz köthető vagy tulajdonosokon vagy címkapcsolatokon keresztül - derül ki az Opten céginformációs szolgáltató elemzéséből. Érdekes módon e tekintetben a koronavírus járvány sem törte meg a korábbi trendet, az elmúlt 2 évben hasonlóan alakult az új szereplők aránya, mint a járványt megelőző években.
Az adatok alapján jelenleg az újonnan induló társas vállalkozások 57 százalékénak menedzsmentjében van olyan aláíró vagy tulajdonos, aki először tölt be hasonló szerepkört, 42 százalékukban minden tulajdonos és ügyvezető számít új szereplőnek, és csak 21 százalékuk olyan, amely sem címkapcsolattal, sem személyi kapcsolattal nem köthető korábbi vállalkozáshoz.
A 2020/2021-es adatok azért számítanak meglepetésnek, mert ebben az időszakban a járványt követő gazdasági bizonytalanságnak köszönhetően sokan kerültek kényszerpályára. Válságidőszakban jellemzően több a teljesen új vállalkozó, aki jellemzően alkalmazotti szerepkörben dolgozott korábban. Az a tény, hogy az új szereplők aránya az elmúlt 2 év során nem változott jelentősen, azt jelzi, hogy a munkavállalók vállalkozói irányba terelődése kevéssé volt jellemző, ha kényszerpályára is került valaki, az inkább korábbi vállalkozó lehetett.
Az újonnan induló vállalkozások várható élettartama viszonylag alacsony, gyorsan cserélődnek a piac szereplői, de a cserélődés inkább csak a vállalkozások szintjén jelenik meg, maguk a vállalkozók és ügyvezetők új vállalkozásoknál folytatják munkájukat.
Még érdekesebb a kép a hazai cégbázis szövevényesedését nézve. Az adatok alapján ugyanis egyre több azon vállalkozók száma, akik közvetlenül irányítanak számos vállalkozást. Jelenleg több mint 50 ezer vállalkozónak van közvetlen befolyása legalább három vállalkozás felett, a legalább 5 vállalkozáshoz köthető személyek száma megközelíti az 5 ezer főt, de a 10 feletti vállalkozói kapcsolat is 900 főnél jár már. A leglátványosabban ez utóbbi szegmens növekszik, 1 év alatt több mint 80 fő lépett be a 10 feletti céget irányító szegmensbe, míg a korábbi években jóval alacsonyabb volt ez a növekedés.
A tipikus cégalapító 41-42 éves
A frissen alapított cégek esetében az alapítók, aláíró magánszemélyek átlag életkora 41,3 év, ami szintén azt jelzi, hogy nem a friss pályakezdők öntik el a piacot új cégekkel. A cégalapítók átlagéletkora lassan ugyan, de még növekszik, a tendencia alapján azonban 41,5 év környékén be fog állni. A 2000-es évek elején még 40 év alatt volt a cégalapítók átlagéletkora, ez valamelyest eltolódott 2021-re, de nem növekszik tovább, vélhetően sokáig 41-42 év körül fog maradni a cégalapítók átlagéletkora.Fontos hangsúlyozni, hogy ezek a számok csak a közvetlen befolyást jelentik, a közvetett befolyásokat is számolva ennél még nagyobb számokkal lehet találkozni. Azon személyek száma, akik közvetett módon több mint 5 vállalkozást irányítanak, mára már meghaladja a 11 ezer főt, de a 10 céget közvetetten birtokló személyek száma is megközelíti a 4 ezer főt.