Nagyszabású haderő-fejlesztésbe fogott a magyar kormány az elmúlt években, a programok és a beruházások a következő időszakban is folytatódnak a jövő évi költségvetéshez benyújtott, Honvédelmi Minisztérium büdzséjét tárgyaló fejezeti kötet szerint. A honvédelemre fordított kiadások megugrását két tényező indokolja: egyrészt kötelezettségünk a NATO-tagságunkból fakadóan az ilyen célú GDP-arányos kiadások növelése, másrészt pedig a magyar haderő fegyverzete elavult, indokolt a fejlesztés, a modernebb felszerelések és technikák beszerzése - írja az mfor.hu.
Bár eddig is jelentek meg hírek arról, hogy milyen megállapodásokat kötött a honvédelmi tárca különféle gyártókkal és beszállítókkal, összesítve mégis a fejezeti kötetből derül ki a következő néhány év terve.
Eszerint
- 2020-ban összesen 193,6 milliárd forintot,
- 2021-ben 102,1 milliárdot,
- 2022-ben pedig 165,5 milliárdot fognak felemészteni a beszerzések.
Jövőre (és a 3 év viszonylatában is egyaránt) a legtöbb pénz a gépesített lövész képesség fejlesztésére megy el: 2020-ban 66 milliárd forint, a három év alatt pedig 173 milliárd. A program keretén belül a harckocsi és tüzérség fejlesztésére költenek.
Emellett
- 46 milliárd forintból könnyű helikoptereket,
- 44,2 milliárdból közepes helikoptereket vesznek majd,
- 29,2 milliárd forintból a harci repülőképességet fejleszti az állam,
- 4,5 milliárdból vállról indítható, többcélú péncéltörő fegyverrendszert szereznek be,
- 3,7 milliárd pedig a légvédelmi rakéta ezred/dandár műveleti központ beszerzését fedezi majd.