A nyilatkozattal az országok hozzájárulnak egy fenntarthatóbb és ellenállóképesebb európai mezőgazdasági rendszer kialakításához, és hosszabb távon az Európai Unió importszója-függőségének csökkentéséhez - mondta Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter az aláírás alkalmával.
Magyarország mellett Ausztria, Horvátország, Finnország, Franciaország, Németország, Görögország, Luxemburg, Hollandia, Lengyelország, Románia, Szlovákia, Szlovénia és Olaszország képviselője írta alá a nyilatkozatot.
A csatlakozott tagországok elkötelezettek a kiváló minőségű, GMO-mentes fehérjével történő ellátás mellett, amely a piac és a fenntartható mezőgazdaság követelményeihez igazodik, eközben figyelembe veszi a fogyasztók nem génmódosított szójából és szójafehérjéből készült élelmiszerek iránti növekvő keresletét - mondta Fazekas Sándor.
"A magyar kormány álláspontja szerint a GMO-mentes mezőgazdaság fenntartása - beleértve a GMO-mentes szója termesztését - előnyt és lehetőséget jelent az európai mezőgazdaságnak. Az unió támogatáspolitikájának is elő kell segítenie, hogy a GMO-mentes szója vetésterülete és termésmennyisége tovább növekedjen" - mondta Fazekas.
Fazekas Sándor 2015 januárjában hirdette meg a Szövetség a GMO-mentes Európáért kezdeményezést. A miniszter szerint Magyarország jó minőségű élelmiszertermelésben érdekelt, megvédi az emberek egészségét, a környezet tisztaságát, a biodiverzitást és a hagyományos mezőgazdasági termelést - írta az MTI.