Magyarországon 82-ről 91-re emelkedett a tranzakciók darabszáma: a növekedés 2011-ben már látható volt, de az eurózóna problémái miatt volt egy visszaesés, az emelkedő trend 2012-ben újra beindult. Tavaly a vállalati összeolvadások és felvásárlások piacán a régió országaiban 1467 tranzakciót hoztak nyilvánosságra, Törökországban volt a legtöbb, 343 ügylet, ezt Bulgária és Lengyelország követi 290, illetve 270 ügylettel. Magyarország a 91 publikussá tett ügylettel az ötödik helyen áll a régióban, Törökörország, Bulgária, Lengyelország és Csehország mögött, a magyarországi tranzakciót száma a régiós összesített raányában 6,2 százalék volt. Összességében tehát tavaly Magyarország 11 százalékos növekedést produkált az előző évhez képest.
Az EY szerint a tavalyi tranzakciók értékét az esetek 24 százalékában hozták nyilvánosságra, amely alacsonyabb mint az egy évvel korábbi 32 százalékos arányt, de ez a csökkenés már 2010 óta látható. Akkor 40 százalék körüli volt a nyilvánosságra hozott tranzakciók aránya, de ez vélhetően amiatt volt, hogy 2011-12-ben volt a Jeremie program keretében végrehajtott ügyletek csúcsa, és itt volt nyivánosságra hozatali kötelezettség.
Aktív volt az állam
Az EY szerint a nyilvánosan hozzáférhető adatok alapján a magyarországi M&A piac becsült értéke 133 százalékkal, 0,55 milliárd dollárról 1,28 milliárd dollárra emelkedett. A régiós becsült piacméret 5,7 százalékkal 39,4 milliárd dollárra csökkent.
Az EY megjegyzi, hogy bár az elemzésekben nem jelennek meg az állami tranzakciók, de az elmúlt években az állam közvetlenül és állami tulajdonú cégeken keresztül egyaránt aktív szereplője volt a hazai tranzakciós piacnak. 2013-ban azon tranzakciók összértéke, amelyben az állam valamelyik oldalon érintett volt, meghaladta az 1,3 milliárd dollárt - mondta Dezse Margaret, az EY tranzakciós tanácsadási szolgáltatások vezető partnere.
A Molé volt az egyetlen megatranzakció
Magyarországon a Mol Wintershall eszközállományának felvásárlása volt az egyetlen 100 millió dollár feletti értékű tranzakció. A 100 millió dollárnál alacsonyabb ügyletek átlagos értéke Magyarországon 9,9 millió dollár volt, ami nagy mértékű emelkedést jelent a 2012-es 6,7 millió dollárhoz képest. A legtöbb tranzakció az it és technológiai szektorban történt, ami a teljes tranzakciószámot tekintve 20 százalékot ad. Ezt a média és telekommunikáció, illetve a pénzügyi szolgáltatások követték.
Továbbra is a belföldi ügyletek uralták a piacot az eddigi trendeknek megfelelően mind hazai, mind regionális viszonylatban. Magyarországon a belföldi ügyletek aránya 4 százalékkal volt alacsonyabb 2012-höz képest. A külföldre irányuló tranzakciók száma tavaly az összesített számhoz képest 4 százalékot tett ki. Összesen három nagy felvásárlásról lehet tudni nyilvános források alapján: a Mol Wintershall felvásárlása, kiegészítve az ománi és pakisztáni részleggel, a Richter brazil Next Pharma akvizíciója, valamint a GfK Hungária Sensemetric Web & Social Media Mining felvásárlása.
Magyarországon elsősorban német vállalatok voltak aktívak, ők 9 felváráslásért felelősek, ezután amerikai vállalatok következnek 7 darab, majd lengyel és olasz cégek 3-3 darab tranzakcióval. Az ügyletek többségét stratégiai befektetők hajtották végre, a pénzügyi befektetők aránya tovább csökkent a 2012-es 32 százalékról 25-re.
A cseh piac volt a legnagyobb
A 39,4 milliárd dollárra becsült régiós tranzakciós piacon a cseh volt a legnagyobb 10,6 milliárd dolláros becsült értékkel, ezt Törökország 9, Lengyelország 8,8 milliárd dollárttal követte. A teljes régiós piacméret 5,7 százalékkal csökkent 2013-ban, ezzel párhuzamosan a 100 millió dollárt meghaladó tranzakciók száma tavaly 49-re nőtt az előző évi 46 után. A 100 millió dollár alatti tranzakciók átlagos mérete csaknem minden vizsgált országban csökkent, kivéve Görögországot, Horgvátországot és Magyarországot.
A régiós piacon is a stratégiai befektetők domináltak a régióban, Bulgáriát leszámítva, ahol a pénzügyi befektetők uralták a piacot. Bulgáriát e tekintetben Románia, Csehország és Görögország követte.