Az extraprofitadó kivezetése, nagy könnyebbséget jelent majd a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének (MAGYOSZ) tagvállalatai számára, mondta Greskovits Dávid a szövetség elnöke az Economxnak, azon a hétfő délutáni háttérbeszélgetésen, ahol bemutatták a hazai gyógyszerszektor elmúlt évi teljesítményét. A különadó miatt az elmúlt években a hazai gyártók nagyságrendileg 100 milliárd forintot fizettek be az államkasszába, tette hozzá a MAGYOSZ elnöke. Úgy fogalmazott, lenyeltük a pirulát, reméljük meggyógyulunk és nem lesznek mellékhatások.

Bejelentette, hogy elkészült a hazai gyógyszeriparról készült friss elemzés, amit a Deloitte készített el a MAGYOSZ kérésére. Korábban ilyen elemzést a Századvég és a Nézőpont Intézet végzett a MAGYOSZ számára, mondta Greskovits Dávid.

2023-ban 1700 milliárd forint árbevételt realizált a hazai gyógyszeripar, ebből az export 1363 milliárd forintot tett ki, vagyis erősen exportorientáltak a hazai vállalatok. Egy évvel korábban 1574 milliárd forintot realizált a hazai gyógyszerszektor, 2020-hoz képest pedig közel 11 százalékkal nőtt a hazai cégek árbevétele, derül ki a Deloitte tanulmányából. 

Még a Holdról is látszik....

A hazai gyógyszergyártás a magyar gazdaság egyik biztos alappillére, amibe érdemes fektetni, ez derül ki többek között abból a pillanatképéből, amit az Deloitte készített. A gyógyszeripar tőke, innováció, kockázati, és türelem intenzív ágazat, mondta Drácz Dániel, a Deloitte Zrt. digital szenior menedzsere.

A globális gyógyszeripari trendek abba az irányba mutatnak, hogy a gyógyszergyártás szerepe a következő években is tovább fog növekedni.

Az ENSZ adatai szerint 2050-re világszerte a 60 év felettiek száma a mai egymilliárd főről megduplázódik. Az elemző kiemelte, a gyógyszeripart a demográfiai változások, a globális egészségügyi krízishelyzetek, a növekvő igények és az ellátási láncok jelentősen befolyásolják. A WHO előrejelzése sem vidám, hiszen a Egészségügyi Világszervezet becslése szerint 2030-ra a lakosság harminc százaléka valamilyen krónikus betegséggel fog küzdeni. A 2023-2026 közötti időszakban a gyógyszeripar értékesítési volumene várhatóan évente 5,3 százalékkal fog emelkedni, ezt az Economist Intelligence Unit kutatása írja. 

Magyarország népességszám alapján globálisan a 96-dik helyen áll, a gyógyszeripari értékesítés abszolút volumenét tekintve pedig a 20-dik helyen.

Az egy lakosra jutó gyógyszerexportban a magyar gyógyszergyártás globálisan a 12-dik helyen áll, ami mindenképpen egy olyan mutató, ami büszkeséggel tölti el a hazai gyártókat

– sorolta a Deloitte menedzsere.

A gyógyszergyártásnak nagy, 47 százalék a hozzáadott érték szerinti kibocsátása, míg más iparágban ez átlagosan 20 százalék körül van. Az elemző kiemelte, hogy 2019 és 2022 között 13,3 százalékkal nőtt a gyógyszergyártás bruttó hozzáadott értéke a feldolgozóiparon belül. 

2022-ben egy gyógyszergyártásban dolgozó foglalkoztatott 24,8 millió forint hozzáadott értéket állított elő, ez az arány háromszor magasabb, mint a járműgyártásban előállított hozzáadott érték, említette a gyógyszeripari legek között.

A hazai gyógyszergyártás teljesítménye messze meghaladja a környező országokét, mondta Drácz Dániel. Példaként említette, hogy Hollandia és Ausztria után vagyunk egy rangsorban, a közép-európai mezőnyben pedig abszolút elől állunk. 

A gyógyszergyártásban a saját finanszírozásból megvalósuló kutatás-fejlesztési ráfordítások 98 százalékon állnak, az elektronikai iparban 84 százalék, a járműgyártásban pedig 54 százalék a saját források aránya.

A gyógyszergyártók a közteherviselésben is fontos szerepet töltenek be, 103 féle jogcímen járulnak hozzá az államkasszához, legyen szó központi vagy helyi adókról, vagy a munkavállalók után fizetett járulékokról, vagy az extraprofitadóról.

Innovációs hajtóerővel kapcsolatban elmondta, az elmúlt négy évben 9,4 százalékkal bővültek a hazai gyógyszervállalatok kutatás-fejlesztési ráfordításai. A MAGYOSZ-nak 15 ezer munkavállalója van, egy munkavállalóra 2022-ben több mint 3 millió forint kutatás-fejlesztési ráfordítás jutott, ez pedig nagyságrendekkel nagyobb, mint a feldolgozóipar egyéb alágazatában. Kiemelte: 2023-ban az összes feldolgozóipari kutatás-fejlesztési ráfordítás harmadát a gyógyszeripar adta. A szabadalmak tekintetében is MAGYOSZ tagvállalatai vannak az élvonalban.

Tavaly 105 milliárd forint értékű kutatás-fejlesztési ráfordítás mellett a MAGYOSZ tagok 119 milliárd értékben eszközöltek beruházásokat is.

Jól állunk a visegrádi országok között is

A V4-ek között vagyis Lengyelországban, Csehországban, Szlovákiában és Magyarországon egyedül a magyar külkereskedelmi egyenleg pozitív. Az iparágban magas tudású, kvalifikált munkavállalókat alkalmaznak, a dolgozók 68 százaléka szellemi foglalkoztatott, 47 százalék felsőfokú végzettséggel rendelkezik, ez kimagasló arányszám, emelte ki az elemző.

Magyarországon az alapellátásban minden második beteg a hazai gyártók készítményével gyógyul. Példaként említette a szabadalmakat is, a MAGYOSZ tagvállalatai a top5 európai uniós védjegybejelentésből kettőt birtokolnak. A top3 nemzeti védjegybejelentésből is az első kettő MAGYOSZ tagvállalaté. 2014-2024 között konstans 50 százalék felett van a patikából megvásárolt hazai gyártású készítmények aránya, a MAGYOSZ szerepe az alapellátásban jelentős. 

A globális megatrendek jövőformáló hatásai között a magyar gyógyszergyártás egy olyan iparág, amibe érdemes befektetni, érdemes jövőt építeni, amit a gazdaságpolitikának is fontos partnerként kell kezelni, véli az elemző. 

A gyógyszeripar magas hozzáadott értéke abból áll többek között, hogy vertikálisan integrált az iparág. Magyarországon zajlik a fejlesztés, a hatóanyag nagy részét is itt állítják elő, valamint a gyógyszer is itthon készül, emelte ki Poroszlai Csaba, a MAGYOSZ alelnöke, az EGIS Zrt. vezérigazgatója. 

Jól képzett munkavállalóból hiány van, ismerték el, körülbelül 2 százalék körül van az üres álláshelyek aránya, mondta Greskovits Dávid. Poroszlai Csaba pedig kiemelte, aktuális krízis nincs, de a jövőt tekintve aggódnak az utánpótlás miatt. Az ipar rengeteg olyan intézkedést tett, hogy a diákokkal megszerettessék a kémiát, gyárlátogatásokat szerveznek, tehetségprogramokat is indítanak. 

Tudomásul kell vennünk a nemzetgazdaság jelenlegi helyzetét, de a kormánynak is tudomásul kell venni, hogy a hazai gyógyszeripar fontos része a nemzetgazdaságnak, hangzott el a hétfői háttérbeszélgetésen.

A magyar gyógyszeripari legek

Globális szinten is kimagasló nemzetgazdasági jelentőségű iparág.
Egy hazai lakosra jutó gyógyszeripari exportban a magyar gyógyszergyártás a 12-ik a világon.

A magyar feldolgozóipari alágak közül...
  • a gyógyszergyártás termeli a második. legmagasabb egy munkavállalóra jutó hozzáadott értéket;
  • a gyógyszeriparban a legmagasabb az egy foglalkoztatottra jutó K+F ráfordítás értéke;
  • a gyógyszergyártás export értékesítési aránya (87 százalék) a negyedik legmagasabb;
  • a gyógyszergyártásban a legmagasabb, 68 százalék a szellemi foglalkoztatottak aránya;
  • a gyógyszergyártásban foglalkoztatottak rendelkeznek a második legmagasabb bérszinttel;