Manninger Jenő (Fidesz-KDNP) elmondta: a támogatásról augusztus 8-ai ülésén döntött a Nemzeti Fejlesztési Kormánybizottság. A fejlesztés kiemelt státuszáról már négy éve határozott a Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács, de az akkori terveket a kormány módosítások után sem hagyta jóvá, mert egyes elemei "nem voltak finanszírozhatók uniós forrásból".
Az akkor rendelkezésre álló 1,351 milliárd forintból iszlám múzeum és zeneiskola létrehozását is tervezte a kastélymúzeum vezetése, de felszólításra sem dolgozták át ezeket a terveket. A tavaly nyáron munkába állt új ügyvezető ezek után szakemberek bevonásával új pályázatot készített. A nyugat-dunántúli régióban 4,2 milliárd forintos keret állt rendelkezésre a kiemelt projektekre, háromszoros volt az igény, de a kormányzati prioritásként kezelt fertődi és pannonhalmai fejlesztések mellett, a nagyon jó szakmai anyagként értékelt keszthelyi pályázat lett a nyertes.
Manninger Jenő hozzátette: az új elképzelés "fantáziadús, de mértéktartó egyszerre", nem akar mindenáron új területet beépíteni, hanem a meglévő felújításával kíván új kiállítótereket létrehozni. Ezek a fejlesztések pedig a város számára is kiemelten fontosak.
Mire költik?
Pálinkás Róbert, a kastélymúzeum ügyvezetője a részletekről elmondta: a legjelentősebb elem az egykori Amazon Szálló turisztikai hasznosítása, a leromlott műemlék épület megmentése. Itt kap helyet új állandó tárlatként a Főúri utazások kiállítás és a Veteránautó Látogatóközpont, s mindez az 1880-as és 1930-as évek közötti időszakot mutatja be.
A kastély parkjában új látnivalóként - a nemrég átadott növényház kiegészítéseként - lepkeházat is kialakítanak. A kastély épületéből egy eddig kihasználatlan külső épületbe átköltöző titkárság és igazgatói iroda helyén a Festetics család tagjait bemutató kiállítást hoznak létre.
Az igazgató hozzátette: a kastélymúzeum eddigi közös be- és kijáratát is szétválasztják, a torony alatt kialakítandó új kijáratnál múzeumi ajándékboltot is működtetnek majd. Az ügyvezető úgy fogalmazott: a fejlesztések tovább növelik a kastély vonzerejét és ezzel a látogatószámot, de hozzájárulnak az idegenforgalmi szezon meghosszabbításához is.
Az 1,82 milliárd forintból, száz százalékos támogatással megvalósuló munkálatok a támogatási szerződés megkötése és a közbeszerzések lebonyolítása után, várhatóan jövő tavasszal kezdődnek. Az egymásra épülő projektelemek befejezését 2014 végére tervezik a keszthelyi Helikon Kastélymúzeumban.