Csütörtökön hozza nyilvánosságra a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a tavaly január-decemberi kereseti adatokat. Tavaly novemberben a bruttó és a nettó keresetek 10,4 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál, a bruttó átlagkereset 355 100 forint volt, amivel 23 hónapja folytatódott a keresetek kétszámjegyű emelkedése. A 3,1 százalékos novemberi inflációval számolva a reálkeresetek 7,1 százalékkal nőttek egy év alatt.
A múlt év első 11 hónapjában a keresetek 11,5 százalékkal, a közfoglalkoztatottak nélkül számolva 10,3 százalékkal emelkedtek. A vállalkozásoknál 10, a költségvetési szektorban közfoglalkoztatottak nélkül 9,4 százalékos volt az emelkedés. A fogyasztói árak 2,8 százalékos éves növekedésével számolva a reálkeresetek 8,5 százalékkal nőttek az előző év január-novemberéhez képest.
Kapcsolódó
Csütörtökön publikálja a KSH a kiskereskedelem decemberi adatait is második becslése alapján. Az első becslés szerint tavaly decemberben a kiskereskedelmi üzletek forgalma a nyers adat szerint 3,7, naptárhatástól megtisztítva 4,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Ezzel együtt tavaly 6 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom a nyers és a kiigazított adat szerint egyaránt.
Ugyancsak csütörtökön közli a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének január végi helyzetéről szóló részletes tájékoztatóját. A szaktárca előzetes jelentése szerint az államháztartás januárban 244,5 milliárd forint többlettel zárt. Az államháztartás központi alrendszerének egyenlege a központi költségvetés 186,5 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok 23 milliárd forintos, illetve a társadalombiztosítás pénzügyi alapjainak 35 milliárd forintos többletéből tevődött össze. Varga Mihály pénzügyminiszter szerint az év egészére tervezett 1,8 százalékos államháztartási hiány valószínűleg tartható lesz, és az államadósság aránya is tovább mérséklődhet a tavalyihoz képest.
Pénteken jelenik meg a KSH lakásépítések, építési engedélyek 2018. negyedik negyedévére vonatkozó, illetve éves statisztikája. Tavaly az első három negyedévben 10 218 új lakás épült, 28 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 26 655 volt, 6,2 százalékkal kevesebb, mint az előző év azonos időszakában. Budapesten 2154 lakást vettek használatba, 29,8 százalékkal többet, mint 2017 első kilenc hónapjában, a megyei jogú városokban 19,7 százalékkal, 2730-ra nőtt az új lakások száma. A többi városban 23,3 százalékkal több, 3173 lakás készült el, de legjobban, 47,4 százalékkal a községekben emelkedett az átadott lakások száma (2161).