A magyarországi feldolgozóipar számára továbbra is a kereslethiány jelenti a legnagyobb akadályt - derül ki a Kopint-Tárki Zrt. legújabb feldolgozóipari konjunktúratesztjéből. Az eredmények alapján ebben a negyedévben megváltozott az, a korábbi években stabilnak tűnő trend, miszerint az exportra való termelés biztos hátteret jelent a vállalatoknak. Ma már nem különülnek el markánsan az exportra és a hazai piacra termelő feldolgozóipari vállalatok, és a foglalkoztatottak száma szerint sem lehet jelentős különbségeket találni. A konjunktúra-barométer értéke idén áprilisban ugyan 40 pontra javult a januári 37 pontról, ám egy évvel korábban 50 ponton állt.
Az elektronika a fő vesztes
Kapcsolódó
Idén tavasszal is folytatódtak a tavaly ősszel kezdődött kedvezőtlen feldolgozóipari folyamatok. Az eurózóna feldolgozóipara továbbra is képtelen növekedni, és mára szinte teljesen eltűntek a 2011-es év legelején tapasztalt kiugró értékű termelési mutatók. Ennek megfelelően a magyar feldolgozóiparban is stagnálást mért 2012 első negyedévében. Az első három hónap legnagyobb vesztese Magyarországon az elektronikai ipar (beleértve a számítástechnikát is), amelynek 12 százalékos zuhanását a második és harmadik legnagyobb feldolgozóipari ágazat, az élelmiszeripar 7,8 százalékos, valamint a járműipar 6,4 százalékos növekedése nem tudta teljes egészében ellensúlyozni.
Hosszú időre rossz lesz a helyzet
A külföldi kereslethiányra panaszkodók aránya egy éve emelkedik, és újra közelíti a válság idején mért szinteket. A trend olyannyira meredeken emelkedik, hogy szinte biztosan nem egy egyszeri sokkhatásról van szó, hanem egy elhúzódó, lassan eszkalálódó folyamat lehet a háttérben, aminek az elmúlása is hosszabb időt vesz majd igénybe - vélik a kutatók.
MIndez a bizalmi indexen is jól látszik: jelentősen romlottak a belföldi és a külföldi rendelésállományok, igen kedvezőtlen mértékben változtak a késztermék készletszintek, és a termelési prognózis is romlott. A bizalmi indikátor 4 pontot zuhant az előző negyedévhez képest, és jelenleg 39 ponton áll, ami már csak 4 pontos lemaradást jelent a válság legrosszabb időszakához képest. Ismerve a makrogazdasági kilátásokat, rövid távon nem várható az export rendelésállomány jelentős emelkedése, ezért valószínű, hogy a termelés növekedése további lassul, valamint a készletek nőnek. Így viszont mind a bizalmi, mind pedig a barométer indikátort könnyen a válságidőszak legrosszabb szintjére lökheti a következő fél évben - véli a Kopint-Tárki.