Március végén az államháztartás hiánya elérte a 517,5 milliárd forintot, ami az egész évre tervezett összeg 89,8 százaléka - közölte a nemzetgazdasági tárca a márciusi előzetes adatokat. (Egy évvel ezelőtt 742,1 milliárd forint volt a hiány.) Az NGM várakozásai szerint következő hónapokban a trend tovább folytatódik, a folyó hiány az éves terv fölé emelkedik - mondta márciusi tájékoztatóján Banai Péter Benő az NGM helyettes államtitkára a Napi Gazdaság kérdésére válaszolva.
A költségvetés minden évben fejnehéz, ugyanis a kiadások jelentős része az év elején jelentkezik, a bevételek pedig sokszor csak az utolsó hónapban realizálódnak - ilyen a társasági adó vagy épp most a különadók -, ennek ellenére az első negyedév végén még soha nem volt ilyen magas arányaiban a hiány.
Csak márciusban 230,9 milliárd forinttal nőtt a deficit. Ezen belül a központi költségvetés mintegy 235,5 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 3,6 milliárd forintos deficittel, az elkülönített állami pénzalapok pedig 8,2 milliárd forintos szufficittel zártak.
A központi költségvetés márciusi bevételei az előző év azonos hónapjához képest közel 47 milliárd forinttal elmaradtak, elsősorban a szakmai fejezeti kezelésű előirányzatoknál, amit az NGM az alacsonyabb uniós támogatás lehívással magyarázott.
A kiadások viszont 31,3 milliárd forinttal magasabbak lettek a tavalyinál: elsősorban a kamatkiadások alakultak nagyobb összegben a tavalyi év azonos hónapjánál. Ezen felül az egyedi és normatív támogatások, a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Alap kiadásai (a korhatár előtti ellátások átkerülése miatt) és az EU-hoz történő hozzájárulások lettek magasabbak a tavalyi értéknél.
A kamatkiadások 2012 márciusában 90,2 milliárd forintot tettek ki, 36,7 milliárd forinttal többet mint az előző év megfelelő időszakában, a kamatbevételek pedig 11,2 milliárd forintos szintet értek el, 6,3 milliárddal többet az előző évinél. Így a nettó kamatkiadások (79 milliárd forint) összességében 30,4 milliárd forinttal lettek magasabbak mint az előző évben.
A társadalombiztosítási alapok 2012. március havi 3,6 milliárd forintos hiánya a Nyugdíjbiztosítási Alap 7,1 milliárd forintos deficitjéből, valamint az Egészségbiztosítási Alap 3,5 milliárd forintos többletéből tevődik össze. 2011. március hónapjában az Alapok együttes hiánya 23,0 milliárd forintot tett ki.
A tavalyi évnél alacsonyabb hiány alakulásában kiemelt szerepet játszanak az Egészségbiztosítási Alap magasabb szociális hozzájárulási adó- és járulékbevételei, mely összefügg az egyéni egészségbiztosítási járulék, valamint az egészségügyi szolgáltatási járulék mértékének emelkedésével. Növelte a bevételeket a baleseti adóból és a népegészségügyi termékadó is - közölte az NGM.
Az elkülönített állami pénzalapok március havi 8,2 milliárd forintos egyenlege az előző év azonos hónapjához képest kedvezőbb lett.