Magyarország érdekeinek megfelelően kezelné a helyzetet a Márki-Zay Péter vezette kormány, ha az uniós szankciók érintenék az orosz szénhidrogének vásárlását is, ami azt jelenti, hogy "az ország gázellátását nem fenyegetheti semmi, de hosszú távon Magyarország határozott érdeke felszámolni az egyoldalú függést Putyintól" - derül ki Márki-Zay hvg360-nak adott interjújából.
Az ellenzék miniszterelnök-jelöltje a Paks II. beruházás leállításáról is beszélt, amelynek megvalósítása az Orbán-kormány korábbi terve szerint hét éves csúszásban van. "Én személy szerint támogatom az atomenergiát, de nem Paks II.-t: sokak szerint annyira felmelegítené a Dunát, ha egy időben működne a két erőmű, hogy nem tudná megfelelően hűteni a turbinákat. Nyilvánosan végig kell gondolni, milyen energia a legjobb, legtisztább, leggazdaságosabb, és nyílt versenyben kell kiválasztani a beruházót, nem úgy, mint Paks II. esetében, ami a hírek szerint csak Orbán és Putyin személyes gazdagodását szolgálja."
Az ellenzék közös programjában leírtak szerint, ha nyernek a vasárnapi választáson, a jelenleg működő paksi atomerőmű üzemidejének meghosszabbítását tervezik és a megújuló energiák fejlesztését, "és – mint most is – importból biztosítanánk az elektromos áramot. A rezsicsökkentés fenntartása mellett további 30-40 százalékkal csökkenthetők a lakhatási költségek és az ország energiaigénye is egy államilag és uniós pénzből finanszírozott szigetelési programmal" - mondta Márki-Zay.
Válságkezelés: felesleges kiadások megszüntetése, uniós pénzek
A politikus az elszabaduló árakról és az inflációról is beszélt, ezeket a világban alkalmazott jó példák mentén kezelnék, így áfát, jövedéki adót csökkentenének, támogatást nyújtanának a fuvarozóknak. A kieső adóbevételekre pedig forrást jelentene a felesleges, túlárazott beruházások leállítása és az uniós források visszaszerzése. "Hiányzik az államkasszából az is, amit Orbánék ellopnak, hiányzik az Orbán korrupciója miatt elveszített fejenként 1,5 millió forintnyi uniós támogatás és a felesleges presztízsberuházásokra elszórt pénz. Mi ezt visszapótoljuk, ez lesz a fedezet a kieső adóbevételre és a normalitás helyreállítására."
Márki-Zay kormánya leállítaná a hatalmas Fidesz-közeli médiagépezet (köztük a KESMA) közpénzes finanszírozását, és fellépnének a hírhamisítás ellen.
Az elszámoltatásról is beszélt a miniszterelnök-jelölt, ebben Hadházy Ákos ellenzéki képviselőnek és a Laura Codruța Kövesi vezette Európai Ügyészségnek lenne fontos szerepe, mivel a kormánya vezetésével Magyarország csatlakozni fog a közös uniós ügyészséghez.
Nem vonul vissza
Márki-Zay arról is beszélt, hogy a vasárnapi választás eredményétől függetlenül folytatja tovább azt, amit elkezdett. "Eddig is mindent megtettem Orbán Viktor és a tolvaj pártja leváltásért, és a következőkben is ezt fogom tenni. Nincs olyan tisztességes ember e hazában, akinek ne lenne erkölcsi kötelessége küzdeni ezeréves történelmünk legkorruptabb rendszere ellen."
Számára a politika morális kérdés, és ebből kiindulva kibékíthetetlen ellentétet lát a jelenlegi kormány és a tisztességes európai jogállam között.
Nincs középút: egyik vagy másik. A történelem jó oldala vagy a sötét oldala. És ezt nem csak én tudom, az ország is tudja. Most van esély arra, hogy végre a történelem jó oldalára kerüljünk
- nyilatkozta Márki-Zay.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!