Martonyi János a baloldali német lapnak nyilatkozva kifejtette: veszélyes lenne, ha az euróövezeti tagországok új intézmények révén elkülönülnének a többi tagállamtól. A többsebességes integráció, vagy éppen a rugalmas döntéshozatal "nem probléma", hiszen "egyesek gyorsabban haladnak, mások pedig lassabban, de mind ugyanazon az úton és ugyanabba az irányba" - mondta a külügyminiszter. Akkor viszont, ha "eltérő utakon haladunk tovább, széttöredezik az EU" - tette hozzá.
Martonyi óvott attól, hogy az euróövezeti országoknak külön költségvetést és parlamenti intézményeket hozzanak létre. Az így előálló új EU már "nem egységes, integrált Európa lenne, hanem többszörös (Európa) új falakkal" - hangsúlyozta. Az integráció próbája a bankunió létrehozása lesz - vélekedett. Nem szabad olyan rendszert kialakítani, amely elszigeteli az euróövezeten belüli és kívüli tagállamokat egymástól és "egy meghatározó ponton rombolja szét az egységes európai belső piacot" - mondta a külügyminiszter.
Az EU 2014 és 2021 közötti költségvetésével kapcsolatban kifejtette: "fel kell tenni a kérdést, hogy jelent-e számunkra többletértéket az EU", és amennyiben az a meggyőződés alakul ki, hogy az EU hasznos, akkor finanszírozni is kell ezt a többletértéket. "Mély ellentmondás van abban, amikor ragyogó ötleteket dolgozunk ki, hogy miként tudna Európa jobban összenőni, de nem vagyunk hajlandóak finanszírozni" az ötletek megvalósítását - mondta Martonyi. Hangsúlyozta: jelenleg a tagállamok hazai össztermékének (GDP) 1 százaléka kerül a közös költségvetésbe, ami nem túl sok, hanem túl kevés.
Nincs lehetőség részleges megállapodásra
A külügyminiszter a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában csütörtök reggel a ma induló EU-csúcsról beszélve hangsúlyozta: nincs lehetőség részleges megállapodásra az Európai Tanács csütörtökön kezdődő ülésén, amelyen az Európai Unió 2014 és 2021 közötti költségvetéséről tárgyalnak a tagállamok kormányfői. A tárcavezető szerint amíg a tagállamok vezetői nem állapodnak meg minden kérdésben, addig nincs megegyezés.
A külügyminiszter hozzátette: nincs értelme egy elhúzódó csúcstalálkozónak, így valószínűleg akkor sem maradnak hétvégére a kormányfők Brüsszelben, ha nem születik megállapodás. Martonyi szerint, ha néhány alapvető kérdésben körvonalazódik valamilyen megállapodás, akkor valószínűleg február elején tűzik ismét napirendre a kérdést.
Martonyi csütörtökön az M1 Ma reggel című műsorának is nyilatkozott, ahol elfogadhatatlannak nevezte, hogy a Magyarországnak szánt kohéziós források csaknem 30 százalékkal csökkenjenek a következő hétéves uniós költségvetési ciklusban. A külügyminiszter szerint "nehezen elképzelhető", hogy Magyarország ne kapjon valamilyen megoldást erre a problémára.
Martonyi szerint "némi megoldást" jelenthet az a klauzula, amely azon uniós tagállamoknak nyújt védőhálót, amelyek bruttó nemzeti összterméke 2008 és 2010 között több mint 1 százalékkal csökkent. Ebbe a körbe Magyarország és a baltikumi államok tartoznak - tette hozzá.