Lázár János arról is beszélt, hogy a kormány ezenkívül szeretne szorosabb kapcsolatot kialakítani az újonnan kinevezendő jegybanki vezetőkkel, hogy felgyorsuljon a hitelek kihelyezése a vállalkozásokhoz. Magyarország nem akar kölcsönt felvenni a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF), mert a piacról is tudja magát finanszírozni, de meg akar felelni az Európai Unió szigorú költségvetési szabályainak - mondta Lázár.
"A nemzetközi pénzvilág bizalma segített abban Magyarországnak, hogy ne legyen rászorulva az IMF-kölcsönre. Ahhoz, hogy ezt a bizalmat megtartsuk, ragaszkodnunk kell a (szigorú) költségvetéshez. Nem lehetséges a költségvetési lazítás."
A héten jön a devizakötvény kibocsátás
Több mint egy évvel azután, hogy Magyarország - akadozva bár -, de tárgyalásokat folytatott az IMF-fel és az Európai Unióval, a kormány - megragadva az alkalmat, hogy a világban most jelentős pénzmennyiség keres magas hozamot - devizakötvény kibocsátását készíti elő, 2011 óta az elsőt, és a kibocsátás valószínűleg a héten meg is történik - jegyzi meg a Reuters. Noha a Fidesz a választások óta elvesztette támogatásának egy nagy részét, és a nyolcmillió választópolgárnak mintegy a fele nem tudja, kire szavazzon, a pártnak a legutóbbi felmérési adatok szerint még mindig két számjegyű előnye van ellenfeleivel szemben.
A kormány nem osztogat, viszont több millió szavazópolgár rezsiszámlájának összege csaknem harmadával kevesebb lesz, mert a kabinet maximált árakat kényszerít a - főleg áram-, illetve gázszolgáltató - közműcégekre, amelyek jórészt külföldi tulajdonban vannak - mondta Lázár.
A forintra is figyel a kormány, de az árfolyam másodlagos
A kormány ezenkívül figyelni fog a forint árfolyamára, ami kényes kérdés, minthogy az állam, a háztartások és a vállalkozások egyaránt el vannak adósodva külföldi devizában, főleg svájci frankban, illetve euróban.
A miniszterelnök legkésőbb márciusban kinevezi a jegybank új elnökét, de várhatóan óvatos lesz az illető kiválasztásában, hogy elkerülje a piac bármilyen drámai reakcióját - mondta a Miniszterelnökséget vezető államtitkár, hozzátéve, hogy a forint árfolyamának pontos értéke másodlagos.
"A kérdés nem az, hogy a forintnak az euróhoz viszonyított árfolyama 300 fölött vagy alatt van, hanem hogy meg tudjuk-e őrizni a stabilitást. A központi bank élén történő változás nem hozhat bizonytalanságot, nem vethet fel kérdéseket ezzel a stabilitással és a pozitív pénzügyi trendekkel kapcsolatban" - mondta az államtitkár.
Minden országban, amely jól működik és sikeres gazdaságpolitikát folytat, a jegybank legfontosabb célja az árfolyam-stabilitás mellett a növekedés ösztönzése a kormány színétől függetlenül - magyarázta Lázár.
Varga Mihály "másik jelentős pozícióba" kerülhet
Varga Mihály, aki az IMF-fel folytatott, de mostanra megszakadt tárgyalásokat vezette, hamarosan egy "másik jelentős pozícióba" kerülhet - fogalmaz a hírügynökség. Az államtitkár ezt nem volt hajlandó pontosabban kifejteni, de azt elmondta, hogy a kérdés márciusban eldől.
Arra a kérdésre, hogy lesz-e kormányátalakítás a közeljövőben, Lázár azt mondta: "ez a miniszterelnök előjoga, de nem zárhatom ki, hogy lesz. A kormányfő egy jelentős, komoly tisztségben számít rá (Varga Mihályra)."
A rezsiköltségek csökkentése a Fidesz-frakció e heti ülésének fő témája - mondta Lázár az interjúban. Az, hogy a kormány nemrég kötelezte a szolgáltatókat a gáz- és az áramszámlák összegének csökkentésére, csak a kezdet volt - fűzte hozzá. Az volna az "optimális", ha júniusra csökkenteni tudnánk más közművek szolgáltatásainak - mint például a víznek és a csatornázásnak - a díjait, és további 20 százalékos díjcsökkentés lenne kívánatos 2014 júniusára a most januári 10 százalékos után. Ez egy tökéletes baloldali program, úgyhogy a szocialista pártnak teljes mellszélességgel mellé kellene állnia - véli az államtitkár.
Nyilvánvaló, hogy azoknak az energiaszolgáltatóknak kell lenyelniük ezen intézkedéseknek a költségét, amelyek az utóbbi években kivitték ennek a szektornak a bőséges nyereségét az országból - mondá Lázár.