Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter "egy okos,de veszélyes könyvet" szemlézett a Heti Válasz ma megjelent számában. A publicisztika tárgya Nicolas Berggruen és Nathan Gardels által jegyzet Intelligent Governance for 21th Century című mű. A szerzők "egy titokzatos európai agytröszt nevében vázolják a mindenkire érvényes demokrácia, egy világkormány és egy Európai Föderatív Állam koncepcióját. Szép a gomba, de halálos." - jegyzi meg a recenzens.

Matolcsy szerint azonban a tanulmány azon megjegyzése, mely szerint a kormányzati teljesítmény számít az állam megítélésénél, az magyar szemmel is helytálló. A világ nemzetei saját úton járnak , minden kultúra, identitás más és más, ezért nem lehet egyetlen államforma, nincs legjobb, mindenkire érvényes kormányzás - penget már-már liberális húrokat a gazdasági miniszter, már ha ez az ideológia nem lenne szitokszó a Fidesz berkein belül.

Matolcsy leszögezi: nincs szükségünk egy Európai Föderatív Államra, mert az elvenne a szabadságból , új diktatúrát hozna, ahogy minden erre irányuló európai kísérlet - írja Matolcsy. (Itt azért érdemes megállni egy szóra: ezt a mondatot egy uniós tagállam kormányzati tényezője veti papírra 2014-ben. Akkor, amikor magyar kormány épp azon dolgozik, hogy európai adófizetők eurómilliárdjaiból gazdasági fellendülést csiholjon ki a mélyrepülésbe taszított gazdaságból. Úgy tűnik, az európai diktatúra elfogadhatatlan, ám a pénze jó a magyar kormány számára.)

Matolcsy szerint az euró mai válsága jól mutatja, hogy közel azonos fejlettség nélkül, közös identitás és kultúra nélkül nem lehet közös pénz sem, nemhogy közös állam - vagy azt csak diktatúrával lehet létrehozni. Így viszont, Matolcsy szerint, épp Európa lényege, a szabadság veszne el - a miniszter azonban megjegyzi: szerencsére a dolgok nem ebbe az irányba mennek.