A parlamentben megkezdődött a 2010-es zárszámadási törvény vitája, amely kapcsán a Fidesz kihasználta az alkalmat, hogy még egyszer elődjeit bírálja. A zárszámadási törvény elvileg az érdektelenség homályában szokott elveszni - ám ez lehet, hogy idén nem így alakul, ugyanis a kormány a törvényben mondaná ki az előző kormány "bűnösségét". Ugyanakkor megérkezett az első MSZP-s módosító javaslat, amely visszafordítaná a törvényt, és abban az Orbán kormány gazdaságpolitikáját állítaná pellengérre.

A tavalyi zárszámadási törvénytervezet preambulumában a kormány leszögezi, hogy "a 2010 májusában hivatalba lépett nemzeti ügyek kormánya azzal szembesült, hogy az előző - Bajnai Gordon által vezetett - szocialista kormány költségvetésében hamis adatok szerepelnek. A költségvetési törvényben leírt főbb számok ugyanis egyáltalán nem feleltek meg a valóságnak: a 3,8 százalékos hiány valójában a 7 százalékot is meghaladta volna. A nemzeti ügyek kormányának rendkívüli gazdasági intézkedéseket kellett meghoznia annak érdekében, hogy hazánk elkerülje az adósságválságot és a saját lábára álljon. Az első és a második gazdasági akciótervvel, a bankadó, a válságadó kivetésével, valamint költségvetési zárolásokkal, államigazgatási fizetési plafon bevezetésével sikerült stabilizálni a költségvetést és megteremteni a gazdasági növekedés feltételeit."

A törvényjavaslat külön szépsége, hogy azt Matolcsy György gazdasági miniszter - a nem-ortodox gazdaságpolitika atyja - jegyzi, akinek gazdaságpolitikáját az elmúlt hetekben a jobboldalról számtalan bírálat érte.

Itt a szocialista válasz - több száz milliárdot engedett el az Orbán-kormány

A szocialisták szerint viszont az Orbán-kormány gazdaságpolitikáját kell megbélyegezni: a MSZP-s képviselők által jegyzett módosító javaslat eldobná Matolcsy György javaslatát és a helyébe beillesztené az Orbán-kormány ekéző preambulumot. Eszerint a "a 2010. május 29-én hivatalba lépett második Orbán-kormány a nemzetközi gazdasági válságból kifelé tartó, fenntartható növekedési pályához közelítő gazdaságot örökölt. A Bajnai Gordon miniszterelnök által vezetett szocialista kormány válságkezelése nyomán Magyarország elindult a világgazdasági krízisből kivezető úton, a gazdaság növekedni kezdett, a külföld bizalma helyreállt, az országot segélyek nélkül a pénzpiacokról is finanszírozni lehetett. Az Orbán Viktor miniszterelnök által vezetett 'nemzeti ügyek kormánya' azonban rendkívüli gazdasági intézkedéseivel letérítette Magyarországot a fenntartható növekedési pályáról, több száz milliárd forintnyi adóbevételt engedett el egy igazságtalan és szakszerűtlen adórendszer-átalakítással, rontotta a forint árfolyamát és drágította a hiteleket, rombolta az ország nemzetközi megítélését, növelte a foglalkoztatás költségeit és csökkentette a költségvetés átláthatóságát, valamint annak a kormánytól független testületek által végezhető szakmai és alkotmányossági szempontú ellenőrizhetőségét."

Az parlamenti erőviszonyok ismeretében nem kétséges, hogy az eredeti - Bajnait bíráló szövegjavaslat marad az utókorra, annak ellenére, hogy az igazság megint valahol a középúton van. A törvényjavaslat módosító javaslatairól két hét múlva szavaznak a képviselők, a végszavazásra október első hetében kerülhet sor.