A nemzetgazdagsági miniszter felkérést kapott a kormány részéről, hogy még ezen a héten a jusson megállapodásra a munka törvénykönyve kapcsán a szakszervezetekkel kapcsolatban - közölte Giró-Szász András kormányszóvivő az MTI tudósítása szerint szerdán a kormányszóvivői tájékoztatón. A hírügynökség információi szerint Matolcsy György még a héten lefolytatja az egyeztetéseket a szakszervezetekkel és várhatóan pénteken közös sajtótájékoztatón jelentik be a tárgyalások eredményeit.
Az azonban egyelőre kérdéses, hogy mikor és kikkel is kerülne sor erre a tárgyalásra. Ugyan a Nemzetgazdasági Minisztérium kedd délután is tartott egyeztetést több munkaadói, és munkavállalói érdekképviselettel - a Napi Gazdaság Online értesülései szerint a Ligával, a Munkástanácsokkal és az MSZOSZ-szel -, azonban a beszélgetés végén nem állapodtak meg konkrét időpontban a folytatást illetően. Eddig még nem kaptunk semmilyen hivatalos értesítést a folytatásról, sem arról, milyen ajánlata lenne a kormánynak - mondta lapunk érdeklődésére Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke. Kizárásos alapon azonban csak a csütörtöki nap lehet alkalmas e sokrétű és komoly kritikákat kapott terület megvitatására.
A kormány váratlan egyezkedési szándékával kapcsolatban Palkovics csak annyit jegyzett meg, hogy a jelek szerint a demonstrációk mellett a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) kritikáinak és tiltakozásának lehetett a legnagyobb hatása, mivel az utóbbi napokban több olyan fideszes módosító javaslatot is benyújtottak a törvénytervezethez, amely az ILO kritikákra reagálnak valamilyen mértékben. Az ugyanis súlyos nemzetközi eljárást vonna maga után, ha a kihirdetett ILO egyezmények ellenére az eredeti verzióját szavazná meg a parlament például a kollektív jogoknak. Szerinte mindenképpen egyeztetni kell, hogy a törvény a mostani verziójával szemben legalább minimális működési lehetőséget biztosítson a szakszervezeteknek.
Fontos lenne a szakszervezeti tisztségviselők alanyi jogú védelmének rögzítése is az Mt., és nem csak a kollektív szerződéskötésre jogosult tisztviselők esetében - mondja Palkovics. Ugyan az esélyegyenlőségi törvény még kínál némi védelmet, azonban azt nagyon nehéz bizonyítani, hogy egy munkavállalót a szakszervezeti tevékenysége miatt bocsátottak el. A kollektív jogok mellett azonban még nagyon sok szakszervezeti kifogás van a törvénytervezettel kapcsolatban, jó lenne ezekre is kitérni, bár persze a teljes törvényt ennyi idő alatt nem lehet újratárgyalni - tette hozzá Palkovics Imre. Bár bízik benne, hogy a parlamenti tárgyalás során még módosulhatnak a tervezet ezen pontjai is.
Az ugyanakkor továbbra sem világos, hogy az említett három szakszervezet mellett másokat is meghívna-e a kormány. Ahogyan az sem, hogy mi lenne a sorsa a Pintér Sándor belügyminiszter által benyújtott törvénytervezetnek, amely első felében a fegyveres testületek jogállásával, illetve a rendvédelmi kamara létrehozásával kapcsolatos, de a második felében már januártól életbe léptetné a jelenleg is tárgyalt Mt. tervezet kollektív jogokkal kapcsolatos - és a szakszervezetek által hevesen ellenzett - paragrafusait.
Mégsem lesz pénteken forgalomlassítás
Gaskó István, a Liga Szakszervezetek elnöke bejelentette, hogy felfüggesztik a péntektől tervezett gördülő figyelemfelkeltő, és egyben Budapest fontos közlekedési csomópontjain a közlekedést megbénító forgalomlassító akciójukat. Szavai szerint a kormánnyal a Munka törvénykönyvéről folytatott tárgyalások mára olyan előrehaladott állapotba kerültek, és olyan közel vannak a megállapodáshoz, hogy "jó szándékuk" jeleként felfüggesztik az útlezárással járó figyelemfelkeltő akciót, amely elsőként a fővárost és a dél-alföldi régiót érintette volna.
A tárgyalások részleteiről szólva Gaskó István kiemelte, a megállapodásban kollektív jogok, szakszervezeti jogok szerepelnek, s bár a háromoldalú párbeszéd még megoldatlan és a kedvezményes nyugdíjakkal kapcsolatos követelés teljesítetlen, de már igen közel a megállapodás. Megvárják, hogy mi történik a héten az Mt. tárgyalásain, s amennyiben semmi, vagy nem elégséges az eredmény a munkavállalók javára, akkor a gördülő tiltakozó akciót a jövő héten folytatják.
Ha azonban megszületik a megállapodás a munka törvénykönyvéről, akkor a két egyéb követelés fenntartása mellett mérlegelik majd, hogy ezekben a tárgyalások mennyire eredményesek, és attól függően gördítik tovább az akciósorozatot - mondta Gaskó István az MTI tudósítása szerint. A forgalomlassítást egyébként negyven napra hirdették meg.
Az Országgyűlés november 9-én kezdte tárgyalni a kormány új munka törvénykönyvre vonatkozó előterjesztését, amelyet már a beterjesztés előtt és azt követően is több szakszervezet és az ellenzéki pártok is kritizáltak. November 4-én már volt egy országos forgalomlassító demonstrációt a Munka törvénykönyve és a nyugdíjrendszer átalakítása miatt. Giró-Szász András akkor azt nyilatkozta, hogy a kormány határozott és eltökélt eredeti céljainak végrehajtásában, és fenn kívánja tartani az új munka törvénykönyvével kapcsolatos álláspontját.