A program első öt évében, 2019-ig összesen 10 milliárd forint felhasználásával működik, ezzel segítenék, hogy a magyar kutatók a társadalomtudományok - főként a közgazdaságtan, pénzügyek és azok peremtudományai - területén minél több, nemzetközileg is elismert színvonalú szellemi alkotást hozzanak létre - írja közleményében az MNB. Cél az is, hogy "Magyarország a következő évtizedekben felkerüljön a modern közgazdasági gondolkodás térképére."

A Pallasz Athéné Közgondolkodási Program során széles közönséget szólítanának meg, így a tudományos fokozattal rendelkező kutatók, PhD hallgatók, egyetemisták és szakkollégiumok számára egyaránt elérhetők lesznek a program különböző elemei.

Ösztöndíj is lesz

Mint írják, a Közgondolkodási Program keretében létrejön egy ösztöndíjrendszer, amely a hazai közgazdasági, és ezen belül a makroökonómiai és pénzügytani PhD képzés hatékonyságát növeli. A tanulmányi ösztöndíjra elsőéves, közgazdasági vagy pénzügyi képzésben résztvevő PhD hallgatók pályázhatnak.

Az ösztöndíjasok maximum négy éven keresztül pénzügyi támogatásban részesülnek, valamint kutatási érdeklődésüknek megfelelő személyes tanácsadót kapnak, aki mind az oktatási, mind a kutatási tevékenységükben segíti őket. Az ösztöndíjasok rendszeresen részt vesznek szakmai előadásokon, munkaértekezleteken és konferenciákon.

Az MNB kiemelten fontosnak tartja, hogy a közgazdaságtan kutatói aktív párbeszédet folytassanak más tudományterületek képviselőivel, így más társadalomtudományok, illetve a természettudományok kutatóinak széles körét is bevonja a programba.

Az MNB-ben jelenleg is működő, oktatáshoz kapcsolódó intézmények - Jegybanki Oktatások Központja (Budapest School) és a Budapest Economic Seminar Series - a Közgondolkodási Program részét fogják képezni. Interaktív eszközök alkalmazásával megújul és szélesebb kínálattal jelentkezik a Látogatóközpont. Új elem lesz például, hogy a nem pénzügyi felsőfokú képzésben résztvevő fiatal egyetemisták tematikus napokra jelentkezhetnek, ahol pénzügyi és fogyasztóvédelmi témák megismerése mellett segítséget kaphatnak majd pénzügyi döntéseikhez.

Az MNB ezen felül pénzügyi ismeretterjesztő programokat indít országos rendezvényekkel, versenyekkel; a felsőfokú szakképzésben a banki, biztosító és bróker szakemberek oktatását és továbbképzését segíti; az egyetemi képzés keretében országos előadássorozatokat, szakkollégiumokat támogat, közgazdasági elemzések megjelentetését, szakkönyvek megírását, tudományos kutatások felvállalását, konferenciák szervezését, nyári egyetem létrehozását ösztönzi; a PhD képzést kiegészítő oktatásokkal és külföldi ösztöndíj lehetőségekkel teszi gazdagabbá.

A program fontos eleme a külföldi, világhírű egyetemekkel, szakkollégiumokkal, műhelyekkel való szakmai együttműködés kiépítése és fejlesztése. Ennek érdekében, a jegybank az elkövetkező félévben folyamatosan felveszi a partneri kapcsolatot a hazai és külföldi kutatókkal, doktori iskolákkal, egyetemekkel, szakkollégiumokkal.

Mint ígérik az MNB a honlapján keresztül folyamatosan, részletesen tájékoztatni fogja a Közgondolkodási Program iránt érdeklődőket.