Három koncepcionális elemet kezdtünk szakmai alapon egyeztetni a szaktárcával - mondta a Napi Gazdaság Online érdeklődésére Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára. Abban egyetértettek a szakmai szervezetek és a tárca, hogy bizonyos mértékű módosításra szükség lenne a hegyközségi szabályozásban, azonban a főtitkár szerint a tartalmi elemekben még elég távol vannak egymástól a felek álláspontjai.
Egyelőre vita van arról is, hogy új hegyközségi törvény szülessen, vagy pedig a jelenleg hatályos jogszabály módosítása is elegendő - mondta Horváth Csaba. A helyzetet bonyolítja, hogy a bortörvény nyári módosításakor számos, eredetileg a normaszövegben szereplő pont azért maradt ki, mert azt a kormány inkább a hegyközségi törvény módosításával rendezte volna. A kimaradt pontok közé tartozott a szőlészeti, a borellenőrző hatóság, a kifizető ügynökség és a hegyközség definíciójának, feladat- és jogkörének pontos leírása, vagy épp a szőlőkivágás, újratelepítés engedélyezéséhez kapcsolódó eljárásrend részletezése. Jelenleg ugyanis még hiányzik a jogorvoslattal kapcsolatos rész az utóbbiak kapcsán.
A Feldmann Zsolt agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkár által vezetett mai egyeztetésen a Tiffán-féle javaslat három eleme került szóba. A tagsági jogviszony esetében a HNT szerint nem lehetne kihagyni a bortermelőket a hegyközségi tagok közül, mint ahogyan azt a parlament elé terjesztett javaslat szeretné. A területarányos szavazati jog bevezetése kapcsán a HNT nem támogatja a beterjesztett javaslatot, ugyanakkor nyitottak az iránt, hogy a jelenlegi egy tag, egy szavazat helyett valami egyéb, de általuk is működőképesnek tartott rendszert vezessenek be.
Abban egyetértettek a kormányal, hogy a hegybíró jogállását mindenképp rendezni kell, és meg kell találni a hegybíró közigazgatási és testületi feladatainak szétválasztására a legoptimálisabb megoldást. Ez főleg azért sürgető feladat, mert a bortörvény nyári módosítását követően 2013-tól újabb hatósági, közigazgatási feladatokat kaptak a hegybírók a szőlőtelepítések, kiválgások helyi engedélyezésével. Így valóban nem tartható a jelenlegi állapot. A Tiffán-féle javaslatot azonban nem tartják szerencsésnek e tekintetben sem, mivel semmiféle beleszólást nem engedélyezne a hegyközségi tagoknak abba, hogy a jövőben ki legyen a hegybíró. Ráadásul a javaslat a hegyközségek borvidék alá sorolásával kapcsolatos része ellentmond a bortörvény már hatályos legutóbbi módosításának is, ami elsősorban az adminisztráció egyszerűsítését célozta például a hegyközségeknél helyben kiállítható szőlő származási igazolások bevezetésével. A HNT ahhoz is mindenképp ragaszkodna, hogy megmaradjon a jelenlegi háromszintes hegyközségi rendszer.