Azokat a híreket kommentálva, amelyek szerint Martonyi János magyar külügyminiszter levélben fordult hozzá, és ebben a kétoldalú kapcsolatok normalizálását szorgalmazta, ugyanakkor azzal fenyegetőzött, hogy a kapcsolatok felfüggesztése negatív következményekkel járhat Örményországra nézve, Nalbandján kifejtette: a Magyarország és Azerbajdzsán közötti ügylet megdöbbentette a nemzetek közösségét, és a helyzetnek megfelelő reagálást váltott ki.
"Mit csinál most Azerbajdzsán? Azt amit hallunk részükről, legalább akkora megdöbbenést vált ki. De fájdalommal tudom megjegyezni, hogy amit Magyarország részéről hallunk, ugyancsak megdöbbenést vált ki" - mondta.
A miniszter emlékeztetett: Magyarország azt állítja, hogy nem volt tudomása a Ramil Safarov szabadon bocsátására irányuló azeri szándékról, ám Azerbajdzsán magas rangú képviselői azt mondják, hogy a magyar fél tudott erről. Magyarország azt állítja, hogy "Safarov átadása Azerbajdzsánnak a strasbourgi konvencióval, az Európa Tanács (ET) konvenciójával összhangban történt, míg az ET Parlamenti Közgyűlésének elnöke szerint az azeri-magyar megállapodás az említett konvencióval való visszaélés" - jelentette ki az örmény külügyminiszter, hozzátéve, hogy a magyar fél megnyilatkozásaival a történteket próbálja igazolni.
Ramil Safarov azerbajdzsán katonatiszt egy NATO által szervezett képzési programon vett részt Magyarországon, s 2004-ben baltával megölte egyik örmény tiszttársát. Ezért 2007-ben jogerősen életfogytiglani szabadságvesztésre ítélték, de Magyarország augusztus végén átadta Azerbajdzsánnak. Hazaérkezése után azonnal elnöki kegyelmet kapott, szabadlábra került, előléptették és nemzeti hősnek kijáró ünneplésben volt része.
Amerika is aggódik
Az amerikai külügyminisztérium szóvivője, Victoria Nuland, szintén kijelentette: az Egyesült Államoknak vannak bizonyos aggályai annak kapcsán, hogy teljesíti-e Azerbajdzsán a Ramil Safarov átadatása előtt Magyarországnak tett ígéreteit - jelentette ki.
Az Armenpress örmény hírügynökség tudósítójának válaszolva Nuland elmondta: Washington sürgette Azerbajdzsánt, hogy teljesítse az átadás előtt állítólag Magyarországnak tett ígéreteit. A kérdésre, hogy az Egyesült Államoknak az üggyel kapcsolatos korábbi érdeklődésére érkezett-e Magyarországról válasz, a szóvivő azt mondta, nem tudja, hogy a magyar kormány adott-e további felvilágosítást.
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium szeptember 3-án kiadott közleményében úgy fogalmazott: Azerbajdzsán igazságügyi minisztériuma korábban arról tájékoztatta a magyar szaktárcát, hogy nem alakítja át Safarov ítéletét, hanem annak végrehajtását közvetlenül folytatja; a hivatalos azeri levél tartalma pedig alapos garanciának volt tekinthető.