A nyilatkozatban kiemelték: a Kárpát-medencei magyar felsőoktatási intézmények hallgatói megdöbbenéssel értesültek a magyarországi felsőoktatás 2013-as hallgatói keretszámainak erőteljes csökkentéséről, a nagyarányú forráskivonásról, valamint az intézményi autonómiát szűkítő tervekről.
"A legnagyobb magyarral, Széchenyi Istvánnal egyetértve úgy gondoljuk, hogy a magyarság megmaradása, gyarapodása és jövője a kiművelt emberfők sokaságán múlik, ezért minden tehetséges diáknak biztosítani kell a továbbtanulás lehetőségét, hogy talentumait kibontakoztathassa és tudását később nemzete javára fordíthassa" - fogalmaztak, hozzátéve: azon intézkedések ellen, amelyek ezt akadályozzák, a magyar társadalom legszélesebb rétegeinek kell felemelniük szavukat.
Rámutattak: a határon túli magyar egyetemisták és főiskolások tisztában vannak azzal, hogy a sikeres és erős anyaország az ő jövőjük egyik zálogát is jelenti. Sikeres és erős országot azonban csak úgy lehetséges építeni, ha a tudás nem válik a legtehetősebbek kiváltságává - hívták fel a figyelmet.
Az összmagyarság iránt érzett felelősségünk tudatában, valamint a határokon átnyúló nemzeti szolidaritás jegyében egyértelműen kiállnak az anyaországi hallgatók céljai mellett, és messzemenően támogatják törekvéseiket - írta nyolc külhoni magyar felsőoktatási intézmény - öt erdélyi, illetve egy-egy felvidéki, kárpátaljai és újvidéki - hallgatói önkormányzata.
Szegedi középiskolások tüntettek
A szegedi Tömörkény István Gimnázium mintegy háromszáz diákja tiltakozott a felsőoktatást érintő átalakítások miatt hétfő reggel a középiskola épülete előtt. A diákok transzparensein többek között a "Világos beszédet a jövőnkről!", "2 év múlva már mi is szavazunk!", "Ha mindenki külföldre megy, az utolsó oltsa le a villanyt!" feliratok voltak olvashatók.
Darvasi Áron, a középiskola diákja, a tüntetés egyik szervezője elmondta, azért az utcán tartják demonstrációjukat, mert a szegedi iskolák vezetőit összefogó igazgatói tanács nem engedélyezte, hogy más városokhoz hasonlóan az intézményeken belül ülősztrájkot vagy tiltakozó megmozdulást szervezzenek. A gimnazista hangsúlyozta, akciójuk - mellyel szolidaritásukat kívánják kifejezni a Szegeden egy héttel korábban indult hallgatói demonstrációkkal - a pártpolitikától független.
A demonstráció szónokai felszólították a kormányt, hogy kezdődjön el a köz- és felsőoktatás átfogó reformja, úgy, hogy annak irányát a szakemberek határozzák meg. Követelték, hogy a teljes állami támogatású helyek száma ne csökkenjen a 2011-es szint alá, állítsák le forráskivonást a szektorból, töröljék el a hallgatói szerződéseket, ne korlátozzák az egyetemi autonómiát, valamint teremtsék meg a társadalmi esélyegyenlőséget a felsőoktatásban. A diákok azt is szeretnék elérni, hogy a továbbtanulással kapcsolatos szabályokat legkésőbb a felsőoktatási jelentkezés határideje előtt egy évvel határozza meg a kormány.