Hetvenegymilliárd forint adósságállománnyal indították az évet 2015 január 31-én a magyarországi kórházak. Nyár közepén az intézmények  60 milliárdot kaptak adósságrendezésre, az ezt követő átmeneti csökkenés után októberben újra növekedni kezdett a kifizetetlen számlák értéke, novemberben pedig újabb 535 millió forinttal gyarapodva 46,7 milliárdra nőtt a tartozásállomány.

A szokásosnál jóval kisebb - eddig 3-5 milliárddal nőtt havonta az adósság -  havi növekedés részletezéséből azonban kiderül, a beruházásokhoz kapcsolódó lejárt szállítói tartozások 2 milliárd forinttal csökkentek, ami azt jelenti, hogy a nem beruházáshoz kapcsolódó, azaz a szokásos működést biztosító költségekből eredő tartozások 2,5 milliárd forinttal nőttek - mondta a Napi.hu-nak Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára, hozzátéve, hogy a beszállító cégekre újra egyre nagyobb terhet rónak a kintlévőségek, különösen annak fényében, hogy jelentős kasszasöprés nem várható az év végén.

Mészáros János, egészségügyért felelős helyettes államtitkár ugyan a Napi.hu december 1-i egészségügyi konferenciáján még az egészségbiztosítási alap maradványának év végi szétosztásáról beszélt, mivel azonban az  E-alap októberben és novemberben is mínusszal zárt, ebből a forrásból nemigen várható érdemi adósságcsökkentés.

Meg lehetne akadályozni

Tizenöt intézmény - jellemzően a nagy, megyei kórházak, és országos intézetek -  továbbra is milliárd körüli, vagy afölötti adósságot görget maga előtt. A legnagyobb adósok listáját ismét a Honvédkórház vezeti 3,229 milliárd forintos adósságállománnyal, amelyből 466 millió forint októberről novemberre keletkezett. A betegellátásban aktív szerepet vállaló egyetemek közül a Pécsi Tudományegyetemen 2,171 milliárdnyi a ki nem fizetett számlák értéke - az egymilliárdot meghaladó havi növekményből csupán 230 millió forint a beruházásokhoz kapcsolódó szállítói tartozás - , a Szegedi Tudományegyetem 1,771 milliárd forinttal tartozott november végén a beszállítóknak.

A budapesti kórházak közül a Honvédkórház után a Péterfy Sándor utcai kórház adóssága a legnagyobb, 1,575 milliárd forint, az Egyesített Szent László Szent István kórházé 974 milliárd forint. Az Országos Onkológiai Intézetben 1,035 milliárd forint volt a tartozás értéke az egy hónap alatti 428 millió forintos gyarapodás eredményeként.

A kórházi adósságok folyamatos növekedésének szakértők szerint csak a kórházi alapdíjak emelése vethetne gátat, vagy az ellátórendszer struktúráját kellene a rendelkezésre álló forrásokhoz igazítani. Az idei, 60 milliárdos részkonszolidáció kifizetésének előfeltétele is volt a kórházak önkorlátozása, az adósság újból meginduló növekedését azonban mégsem sikerült megakadályozni. A Kórházszövetség korábban 4,5-5 milliárdos emelkedést tartott reálisnak, ez a növekedési ütem azonban a jelek szerint mérséklődött.