Az államháztartás féléves hiánya 813,7 milliárd forint volt, amely az éves előirányzat 82,6 százaléka - közölte a friss adatot a Nemzetgazdasági minisztérium (NGM). Így a kedvező májusi adat után - amikor is közel 270 milliárddal csökkent a deficit - júniusban újra nőtt a hiány, egész pontosan 132 milliárddal. (A havi adat évtizedes rekord, ilyen alacsony júniusban utoljára 2002-ben volt.)

Az államháztartáson belül a központi költségvetés 965,9 milliárd forintos deficittel, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 114,5 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok pedig 37,7 milliárd forintos többlettel zártak.

Tavaly ilyenkor még "csak" 721,7 milliárd forint volt a deficit, ami az év végére számos módosítás után 929,2 milliárd forintra nőtt. Az NGM szerint a két év azonos időszakának összehasonlítását befolyásolták egyrészt a 2013 szeptemberétől megvalósuló pedagógus-béremelés hatásai, illetve a 2013. április 1-jétől költségvetési szervként működő volt nonprofit egészségügyi gazdasági társaságok kiadásai. Másrészt jelentős mértékben meghaladták a tavalyi azonos időszaki kiadásokat a helyi önkormányzatok támogatásai, ideértve az adósságuk törlesztéséhez nyújtott támogatásokat is. Ez utóbbi azonban egyidejűleg az önkormányzati alrendszer egyenlegét javítja.

A gazdasági növekedés felfutásából, a foglalkoztatás bővüléséből, valamint az online pénztárgépek bekötéséből származó többletbevételek ugyanakkor javították az idei június végi költségvetési egyenleget. Ezek a pozitív tendenciák a korábbi évekhez képest az év második felében várhatóan erőteljesebben érvényesülnek.

Az év első felében a kiadások meghaladják a bevételeket, ezért a hiány nagysága nem időarányos. Az éves uniós módszertan szerinti hiánycél továbbra is a GDP 2,9 százaléka.