A monetáris tanács keddi ülésén 7 százalékon hagyta a jegybanki alapkamatot, azaz nem folytatta a novemberben megkezdett, 50 bázispontonként haladó kamatemelő ciklust.
A piaci várakozások kamatemeléssel számoltak. Az elemzők többsége 50 bázisponttal számolt, ugyanakkor voltak érvek a 25 bázispontos szigorítás mellett is. Az EU/IMF-tárgyalások feltételei kapcsán folytatott egyeztetések, valamint a magyar kormány békülékenyebb hangneme következtében a forintárfolyamra és az állampapírhozamokra nehezedő nyomás az elmúlt héten mérséklődött, vélhetőleg ez enyhíthetett a jegybank szigorán.
Ugyanakkor eddig konkrét intézkedések még nem történtek, amelyek biztosabb támaszt adtak volna a megállapodásoknak, így a piaci hangulat még most is meglehetősen törékeny. Ráadásul még hónap elején az összes, pénzügyi stabilitási kockázatok szempontjából kiemelten fontos tényező (pl. forintárfolyam, hozamok, cds) új rekordot döntött, és a monetáris tanács nem kamatmeghatározó ülésén jelzés értékű üzenetet küldött a piacnak, miszerint szükség esetén nem félnek használni a rendelkezésükre álló eszközöket.
Az nemzetközi duóval folytatott tárgyalások nagy mértékben meghatározzák az idei kamatpálya alakulását. Ha a folyamatok a piac által elfogadható ütemben haladnak, és hitelesen tudja a kormány kommunikálni, hogy kész megegyezni, elképzelhető, hogy nem lesz szükség az irányadó ráta későbbi emelésére. Ugyanakkor vannak pesszimista hangok, amelyek januárra és februárra összesen 100 bázispontos szigorítást is elképzelhetőnek tartottak.