A kormányfő a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában - arra a felvetésre, miszerint lehetséges-e, hogy Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter váltsa Simor Andrást márciusban a központi bank élén - elmondta, hogy semmilyen döntés nem született ebben a kérdésben.
Timothy Ash, a Standard Bank londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokra szakosodott vezető közgazdásza a nyilatkozatot kommentáló, befektetőknek összeállított gyorselemzésében azt a következtetést vonta le, hogy Matolcsy György MNB-elnöki jelölése továbbra sem kizárt, és a miniszterelnök valószínűleg még mindig gondolkodik ebben a lehetőségben.
Kapcsolódó
Mélyebben elgondolkodnak?
Ash véleménye szerint levonható az a következtetés is, hogy Matolcsy György szeretné a tisztséget; ezt tükrözte a monetáris politikáról nemrégiben írt cikke, amely "állásjelentkezésnek tűnt".
A Standard Bank vezető londoni stratégája szerint az eredeti menetrend valószínűleg az volt, hogy Matolcsy György követi Simor Andrást az MNB-elnöki tisztségében, ám a kormányfőt meglepetésként érhette a nemzetgazdasági miniszter jelölésének lehetőségével szemben kibontakozott széleskörű ellenállás, és az a devizapiaci reakció is, amely Matolcsy Györgynek a monetáris politikáról kifejtett nézeteit fogadta a héten.
Timothy Ash szerint valószínűleg "most folyik a gondolkodás" arról, hogy Matolcsy György legyen-e az MNB-elnök, vagy egy másik, kompromisszumos jelölt, aki azonban szintén "nagyon-nagyon erőteljesen összehangolná" a pénzügypolitikát a kormánnyal. A Standard Bank londoni elemzőjének vélekedése szerint lehetséges, hogy a minapi Matolcsy-cikket követő forinteladási hullám nyomán a kormányon belül is néhányan "mélyebben elgondolkodtak" Matolcsy György MNB-elnöki jelölésének potenciális hatásairól.
A kormányfő lojális
Ash megítélése szerint ugyanakkor Orbán Viktor "nagyon lojális" nemzetgazdasági miniszteréhez, akire bárki másnál inkább hallgat gazdaságpolitikai kérdésekben. Timothy Ash szerint ezért változatlanul Matolcsy György van elsődleges pozícióban ahhoz, hogy átvegye az MNB-elnöki tisztséget a márciusban távozó Simor Andrástól.
Az MNB élén esedékes váltás lehetséges kihatásaival más nagy londoni házak elemzői is már behatóan foglalkoztak, egyöntetűen arra a következtetésre jutva, hogy a kormány növekedésösztönzési céljait támogató jelölt kiválasztása a legvalószínűbb.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!